Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа, години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но именно тази "непокътнатост" се оказва неговото най-голямо богатство.
Михаела Кирчева, собственик на туристическа база на язовир "Студен кладенец", участва с огромна енергия и отдаденост в развитието на района като дестинация за приключенски и екотуризъм. В ролята й на отговорник екотуризъм в Българско дружество за защита на птиците, тя участва в разработвания от дружеството нов уебсайт: visitsakar.com. Идеята е да се събере на едно място информация за маршрути, забележителности, места за настаняване и фермерски продукти на територията на Сакар планина.
Сакар се различава от традиционните туристически региони – няма масов поток от хора, няма големи курорти. Но има нещо по-ценно – усещане за пространство, за тишина, за история. Планината е дом на уникални мегалитни паметници – долмените. Както и на една от най-знаковите птици у нас – царския орел. Но това не е традиционната туристическа дестинация, твърди Михаела и добавя:
"Най-голямото струпване на долмени има именно в Сакар и това малко хора го знаят. Както и много малко хора знаят, че това е земята на царския орел – емблематичен вид с много здрава популация, свързана с фермерския начин на живот. Опитваме се тези две богатства – природното и културното – да ги вплетем във всичко останало, което регионът предлага – крепости, защитени територии, реки, маршрути… Долменът край село Хлябово, например, известен като Ночеви чаири, е един от най-добре запазените и е леснодостъпен, защото се намира близо до пътя. В района има още няколко интересни обекта, като например долмена в Клифтинова нива и други."
Наблюдението на царския орел е незабравимо изживяване. Но за целта се изискват гидове с познания и опит. Засега две фирми предлагат такива наблюдения. Те ще ви намерят птицата, ще ви покаже откъде може да се наблюдава и как да не я притеснявате. Това не е просто разходка, а среща с едно от най-редките същества в българската природа, твърди Михаела. В същото време се появявиха и първите туроператори, които предлагат организирани пътувания.
"Ако потърсите ‘екскурзия Сакар’ в Google, ще откриете различни програми. Лесният вариант е да се запишете за организирана екскурзия, за да посетите основните забележителности.А ако сте по-авантюристично настроени може да тръгнете сами. В Тополовград и в села като Орешник и Мрамор има добри места за настаняване. От Историческия музей в Тополовград ще ви съдействат за провеждането на маршрути. А за индивидуалните туристи сайтът visitsakar.com ще предлага GPS следи, които те ще могат да се изтеглят и да следват през мобилните си приложения" – обясни в заключение Михаела Кирчева.
Вижте още:
Снимки: eaglefest.bg
В най-югозападния ъгъл на България, високо в Огражден планина, попадаме в райско кътче от приказките – магнетичното Долене. Всеки, който дойде тук ахва от изненада, защото гледката е твърде необичайна за повечето български села – окосена..
През миналото лято Бургас и околните курортни селища са посрещнали към 600 хиляди български и чужди туристи, което е с 21% повече спрямо 2023-та. Напоследък обаче черноморският ни град се развива и като културен хъб, привличайки все повече посетители..
През зимата Котел привлича туристи с културни маршрути, заскрежени пейзажи и възможност за ски сред гънките на Стара планина. На около 4 км от центъра на възрожденския град в местността "Трите вятъра" бе изграден ски комплекс. Пистата за..