Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лазаровден и добро настроение в Трявна

Снимка: БТА - архив

Възрожденският град Трявна отбелязва Лазаровден, който по традиция се чества преди Връбница /Цветница/. Българският обичай, свързан с любовно-женитбения характер, ще бъде пресъздаден тази събота, на 12 април, с участието на тревненски девойки, пременени като красиви лазарки с народни носии и сплетени коси, съобщават от общината. 


11-те момичета, възпитанички на СУ "Петко Р. Славейков"-гр. Трявна, ще се съберат рано сутринта в двора на музея "Даскалова къща" и с песни и наричания за здраве ще започнат сплитането на своите венчета от върбови клонки. И тази година най-вълнуващ ще бъде моментът на пускането на венчетата във водите на река Тревненска от Кивгирения мост. Тогава ще стане ясно и коя мома първа ще се задоми.


Празникът в Трявна ще завърши в съботния ден с песни и хора на градския площад, където се провежда и двудневен цветен базар "Аглика". В следобедните часове девойките ще гостуват и на архитектурно-етнографския комплекс "Етъра" край близкия град Габрово.


Вижте още:

Снимки: БТА - архив





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20
Снимка: Регионален етнографски музей - Пловдив

Регионалният етнографски музей в Пловдив помага за възраждането на древния занаят плъстене

Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..

публикувано на 13.07.24 в 10:25