Възрожденският град Трявна отбелязва Лазаровден, който по традиция се чества преди Връбница /Цветница/. Българският обичай, свързан с любовно-женитбения характер, ще бъде пресъздаден тази събота, на 12 април, с участието на тревненски девойки, пременени като красиви лазарки с народни носии и сплетени коси, съобщават от общината.
11-те момичета, възпитанички на СУ "Петко Р. Славейков"-гр. Трявна, ще се съберат рано сутринта в двора на музея "Даскалова къща" и с песни и наричания за здраве ще започнат сплитането на своите венчета от върбови клонки. И тази година най-вълнуващ ще бъде моментът на пускането на венчетата във водите на река Тревненска от Кивгирения мост. Тогава ще стане ясно и коя мома първа ще се задоми.
Празникът в Трявна ще завърши в съботния ден с песни и хора на градския площад, където се провежда и двудневен цветен базар "Аглика". В следобедните часове девойките ще гостуват и на архитектурно-етнографския комплекс "Етъра" край близкия град Габрово.
Вижте още:
Снимки: БТА - архив
Всеки празник има свой аромат, "одежди" и мелодии. Така е и с Коледа. "За Коледарските песни и тяхното предназначение малко се знае, и малко се говори, а даже и грешни неща се казват. Но по-важното е, тези песни да ги има!" – казва в интервю за Радио..
Сутринта на Коледа вече навсякъде се е разнесла най-радостната вест на Земята – че се е родил Божият син, затова денят е особен и трябва да се отпразнува със специално внимание и много празнични обреди. След тихата и свята нощ, когато българите се..
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
Лазаровден се празнува от православните българи в събота преди Цветница. Основен обред е лазаруването – обичай с любовно-женитбен характер. В него..