Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посрещаме кораба "Св. св. Кирил и Методий" с българските антарктици

Снимка: БГНЕС

Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време забави пътуването и се очаква корабът да акостира на пристанището  към 16:00 часа днес, вместо в 10:00, както беше предварително обявено. Екипажът се завръща от успешна трета петмесечна мисия в Южния океан и Антарктика, съобщиха от Българския антарктически институт.
НИК 421 отплава за третата си експедиция до Ледения континент на 7 ноември 2024 година. Този път на борда му бе оборудвана и космическа лаборатория. Капитан на кораба е Радко Муевски. С кораба беше пренесено до българската база на остров Ливингстън оборудване за новата лаборатория на учените ни. Тя беше открита официално през февруари.
България започва своята полярна дейност в Антарктика през 1967-1969, когато български от метеоролог участва, в XIII Съветската антарктическа експедиция. От 1988 г. функционира българската полярна база, която през 1993 г. с указ на президента Желю Желев е наречена в чест на Св. Климент Охридски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. д- р Наталия Рашкова

Проучванията на български учен дават нови посоки в етнологията

Когато приносът в областта на науката се превърне в база за следващи задълбочени проучвания, границите между държавите и континентите като че ли се стопяват – в пряк и в преносен смисъл. Именно това се случи по време на научната конференция "Терени и..

публикувано на 20.10.25 в 11:30

Кристин Лагард изтъкна предимствата за България от въвеждането на еврото

С въвеждането от 1 януари на еврото България ще спечели от стабилността, ликвидността и всички предимства на общата валута. Това каза в интервю за БНТ президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард. Тя обясни, че преминаването към..

публикувано на 20.10.25 в 11:16
Даниел Митов

Руските служби помагат на нелегалната миграция, смята министърът на вътрешните работи

Руски шпиони и крайно леви хуманитарни групи работят с трафиканти на хора, за да залеят Европа с нелегални мигранти, пише вестник "The Times", цитирайки българския министър на вътрешните работи Даниел Митов.  Митов заявява, че българското..

публикувано на 20.10.25 в 08:11