Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Размисли върху българската женска носия" и "Равногорски бисери" в Швеция

Снимка: Посолство на България в Стокхолм

Българското посолство в Стокхолм беше домакин на културно събитие, организирано от Шведско-българското културно дружество, по време на което бяха представени книгата "Размисли върху българската женска носия", както и музикалният албум от български народни песни "Равногорски бисери". На събитието, провело се на 15 април, присъстваха над 45 българи и шведи.

Книгата на д-р Диляна Курдова представя символизма в българската женската носия и нейната връзка с българския народен танц, музика и битие в предмодерната епоха, но и ролята и мястото ѝ в съвременната културна идентичност. По време на представянето и последвалата дискусия беше засегната темата за общите черти и паралели между отделните национални носии, народни танци и обреди, и за това, как те обединяват и приканват към диалог и разбирателство. Д-р Курдова разказа за значението на носията като родов белег и принадлежност, добавяйки и детайли относно социалния аспект на народните хорà и традиции.

Вторият елемент от програмата беше представянето на музикалния диск "Картини от Равногор" на певческа група "Равногорски бисери", създаден като резултат от вдъхновяващ съвместен проект между българските музиканти Михаил Динчев и Нина Грънчарова и техните приятели, любители на българския фолклор в Швеция и България. Основната цел на проекта е съхраняването и популяризирането на българското фолклорно богатство, както в България, така и извън пределите на страната. Дискът съдържа 27 традиционни песни, изпълнени от самодейната певческа група от с. Равногор. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите в Испания да бъдат внимателни заради бурята "Мартиньо"

Българското Министерство на външните работи съобщи, че бурята "Мартиньо" е достигнала Испания и е засегнала тежко испанските автономни области Мадрид (Comunidad de Madrid), Кастилия и Леон, Кастилия-Ла Манча и Галисия. Местните власти прогнозират,..

публикувано на 21.03.25 в 15:16

Отец Цоло Кривачков: Църквата, освен духовна грижа, има и своята социална дейност

За основаването на нова българска църковна община в даден град в чужбина минават години, докато се установи енорията в свой храм с редовни богослужения и свещеник, който да служи там. Началото е мисионерство, но постепенно свещениците успяват да..

публикувано на 20.03.25 в 14:40

До края на март е удължен срокът за номиниране на "Българка на годината-2024"

Изпълнителната агенция за българите в чужбина удължи до 31 март 2025г. срока за подаване на номинации за престижната награда "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2024"!  Номинациите са начин българите зад граница да засвидетелстват..

публикувано на 19.03.25 в 13:55