Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Източен Тимор обсъждат сътрудничество в образованието, земеделието и IT

Снимка: Президентство на РБ

На работно посещение в България е президентът на Демократична република Източен Тимор Жозе Рамос-Орта. Това е първата двустранна визита от установяването през 2003 г. на дипломатическите отношения между България и Източен Тимор. На среща с Рамос-Орта българският президент Румен Радев изрази очакване тя да даде импулс на двустранния диалог.

Като области с потенциал за сътрудничество бяха откроени образованието, науката, информационните технологии, фармацията, земеделието. Българският държавен глава отбеляза добрите традиции на страната ни във висшето образование и подготовката на кадри в сферата на медицината, селското стопанство, военноморското дело и готовността на България да подпомогне Източен Тимор в тези сфери.

Жозе Рамос-Орта посочи, от своя страна, че Източен Тимор може да бъде за България врата за реекспорт към страните в Югоизточна Азия и Австралия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Буруджиева: Вотът на недоверие у нас се превръща в нещо различно от същността си

На трети пореден неуспешен вот на недоверие срещу правителството на премиера Росен Желязков станахме свидетели преди броени дни. Този път той беше иницииран от третата по численост парламентарна група – "Възраждане", а мотивът за него – "провал в..

публикувано на 07.07.25 в 11:15

Доц. д-р Спас Ташев: Всяка "македонска идентичност" включва и българите

Проектодокладът за напредъка на Северна Македония по пътя на европейската ѝ интеграция е гореща балканска тема в последните седмици, след като докладчикът Томас Вайц включи в документа понятия като "македонска идентичност" и "македонски език" –..

публикувано на 04.07.25 в 15:40

С 54 гласа "за" и третият вот на недоверие не успя

И третият вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите депутати от ГЕРБ-СДС, "БСП – Обединена левица", ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 народни представите..

публикувано на 04.07.25 в 14:09