България чества 149 години от Априлското въстание– събитие, което води до освобождението на България след почти петвековно османско владичество. Днес, близо век и половина по-късно не трябва да забравяме, че всеки участник в Априлското въстание от 1876 г., независимо дали е водач или редови бунтовник, е направил най-доброто и възможното за освобождаването на България от властта на Османската империя. Така се случва, че повечето от така наречените апостоли от Гюргевския комитет, който организира въстанието не участват в сраженията. Начело на всяко населено място застават местните комитетски дейци. Сред тях в Панагюрище, въстаническата столица на Четвърти революционен окръг, блести фигурата на младия и надарен водач Павел Бобеков.
Знаещ френски, английски, турски и гръцки език, младият българин става учител в родното място и председател на читалището. Когато през зимата на 1876 г. в града пристига Георги Бенковски и възобновява революционния комитет основан преди години от Васил Левски, главният учител в града Найден Дринов му казва, че ако искат да има въстание в Панагюрище, то трябва да привлекат за делото Бобеков.
Изживяващ се като всезнаещ практик революционер, всевластният и безпардонен Бенковски се сблъсква като характер с Бобеков. Помощник апостолът от Гюргевският комитет се налага като главен двигател на организацията на въстанието в Четвърти революционен окръг. Роден в съседния град Копривщица, Бенковски не харесва, че "граматиците", както той нарича по-образованите от него му задават неудобни въпроси. На питанията войводата или няма отговори или те са твърде спорни. Кулминацията на споровете избухва по време на подготвителното за въстанието събрание в близката местност Оборище.
Там, пратениците на народа задават прости въпроси: Как ще се борят с османската власт и ще излязат с чети в Балкана ако трябва да оставят жените и децата си в селата? Предлагат им да се събират в големи лагери, където да обединят силите си и да доведат жените и децата. Но отново питат – как ще се бият ако жените и децата са около тях? Нали като се съберат на едно място ще улеснят османската армия да дойде, да ги обкръжи и унищожи? Никой от апостолите няма куража да им признае, че избухне ли въстанието всички са курбан на олтара на революцията. В Оборище спорят кога да започне въстанието. Мнозина смятат, че срокът до Великден е кратък за подготовка. Бенковски иска да получи абсолютни правомощия да ръководи въстанието. Събранието е пред провал и само красноречието на Бенковски и отстъпчивостта на "граматиците" в името на общото дело овладяват сблъсъка.
Когато въстанието избухва преждевременно на 20 април 1876 г. (стар стил), единственият човек с военно образование Бобеков е избран за хилядник – това е най-висшият военен чин сред въстаниците. Непосредствено след обявяването на въстанието е избран Военен съвет, известен още като Привременно правителство в Панагюрище. В него членуват изтъкнати личности от местния революционен комитет, взели активно участие в подготовката и организирането на въстанието, а 24-годишният тогава Бобеков е негов председател. Така, макар и само за няколко дни, той остава в историята като първия български премиер.
Бобеков активно командва отбраната на революционната столица. В боевете от 27 до 30 април младият премиер води грамотно защитата на града. Дава личен пример в сраженията и всички панагюрци, заедно с придошлите от околните села се бият храбро. Но превъзходството на редовната армия е смазващо. Панагюрище е превзет и подпален. Избити са хиляди жени, деца и старци. Бенковски гледа пожара в града от Средна гора и плаче. По същото време Бобеков извежда последните сражаващи се от обкръжението. Достига Копривщица и освобождава пленените от местните чорбаджии въстаници и техните водачи – Панайот Волов и Тодор Каблешков.
Съдбата дава възможност на Павел Бобеков да стигне във Влашко. През 1876 г. е доброволец в Сръбско-турската война. През Руско-Турската война е преводач в руския щаб, но заболява от тиф и умира в Търново през 1877 г. Погребан е в двора на местната църква „Свети Никола“, но точният му гроб е неизвестен.
Родният град на Павел Бобеков – Панагюрище – е център на тържествените събития, свързани с годишнината от Априлската епопея. Те започват по традиция с литийно шествие, водено от свещеници на Панагюрска духовна околия, начело с Поибренския сребърен кръст, с който е благословена Хвърковата чета на войводата Георги Бенковски.
Заупокойна панихида за загиналите в Априлското въстание се отслужва в църквата "Свето Въведение Богородично". Граждани и гости полагат цветя и венци пред вечния огън на Националния мемориален комплекс "Априлци", подготвена е концертна програма и национален митинг – заря, която за поредна година ще освети небето над планинския град.
Беседа за живота и делото на свети патриарх Евтимий Търновски ще се състои на 22 юни от 13:00 ч. в българските православни храмове "Св. Евтимий Търновски" в Париж и "Св. св. Кирил и Методий" в Хамбург. Събеседници по темата ще бъдат протойерей..
На 6 юни възпоменаваме двама преподобни отци – св. Висарион Чудотворец и преподобни Иларион Нови. Свети Висарион , египтянин по произход, бил кръстен в младостта си и водил строг живот, стараейки се да запази благодатта, дадена му..
На 5 юни Православната църква чества паметта на свети свещеномъченик Доротей, епископ Тирски и преподобни Петър Корицки. Свети мъченик Доротей бил епископ на град Тир във Финикия. По време на гоненията при император Диоклетиан..
На 30 юни отбелязваме празника Събор на светите дванадесет апостоли, т.е. пратеници. Съществуват данни за отбелязването на празника..
На 1 юли празнуваме Възвръщане честните мощи на преп. Йоан Рилски чудотворец от Търново в Рилския манастир и светите безсребреници Козма и Дамян..
Първата годишнина от интронизацията на българския патриарх Даниил беше отбелязана днес в Рилския манастир. Стотици вярващи, духовници и официални лица..