Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 20 май 2025 г.

Свети мъченик Талалей, Св. Лидия Филипянка

Снимка: Красимир Мартинов

На 20 май Църквата почита свети мъченик Талалей – 18-годишен, родом от Ливан, обучен за лекар.

По време на гоненията на християните в Ливан Талалей едва избегнал екзекуцията. 

По време на управлението на Марк Аврелий Нумериан (283 – 284) владетелят на град Егея всячески опитвал да умъртви мъченика. Палачите го давили, хвърлили го на зверовете, но Бог го спасявал.

Накрая владетелят Теодор заповядал светият мъченик да бъде посечен с меч.

Христовият свидетел бил отведен на мястото на екзекуцията, наречено Едеса, където се помолил на Бога и преклонил глава под меча.

Това се случило през 284 г.

Мощите на светия мъченик Талалей се намират в църквата "Свети Агатоник" в Константинопол и извършват много чудеса.

Като лекар, който лекувал болните безплатно, бил наричан от Църквата Безсребреник и е призоваван в молитви за болни по време на тайнството Миропомазване и по време на водосвета.

На днешния ден почитаме паметта и на света Лидия Филипянка.

Св. Лидия се смята за първата християнка в Европа.

Споменава се накратко в книгата "Деяния на светите апостоли": "А в съботата излязохме извън града при една река, дето имаха обичай да се молят, и като седнахме, говорихме на събралите се жени. И една богобоязлива жена от град Тиатир, на име Лидия, която продаваше багрени платове, слушаше; и Господ ѝ отвори сърцето да внимава на това, що говореше Павел. А когато се покръсти тя и домашните ѝ, помоли ни и рече: ако сте ме признали за вярна Господу, влезте и живейте в къщата ми. И ни придума" (Деян. 16:13–15).

Близо до древния град Филипи, в местност, която отговаря на новозаветното описание, в наше време е построен храмов комплекс, посветен на св. Лидия.

Св. Лидия от Тиатира не бива да се бърка с мъченицата Лидия, която е пострадала през II век по време на император Адриан.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

В рубриката звучи изпълнение на формация "Юлангело", диригент - Йосиф Герджиков.

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 24 юли 2025 г.

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина и на светите мъченици князе Борис и Глеб. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир , където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали..

публикувано на 24.07.25 в 06:00

Църковен календар – 23 юли 2025 г.

На 23 юли светата Православна църква възпоменава паметта на светите мъченици Трофим, Теофил и верните им слуги, както и свети свещеномъченик Аполинарий, епископ Равенийски. Светите мъченици Трофим, Теофил и тринадесетте им верни слуги..

публикувано на 23.07.25 в 06:00
Част от скалните обители в района са достъпни за туристите

Долината на монасите – по следите на скалните църкви в Поломието

В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..

публикувано на 22.07.25 в 08:55