Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Университета на Илинойс ще се изучава български език

Снимка: Министерство на образованието и науката / Снимка: БТА

Програмата по българистика на Университета на Илинойс – един от най-престижните в Съединените щати, ще включва български език, българска история, фолклор и традиции, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Това ще бъде първият лекторат по български език в Америка от десетилетия насам, тъй като до момента преподаването му се осъществяваше само в неделните училища.

Преподаването на български език на университетско ниво в САЩ се възстановява благодарение на двугодишните усилия на Генералното ни консулство в Чикаго.

За партньор на инициативата е избран Университетът на Илинойс в Ърбана-Шампейн, в който някога се е преподавал български език, и между него и Софийския и Великотърновския университет е подписан меморандум за разбирателство. Щатът Илинойс и Чикаго също така са дом на най-голямата българска общност в Америка.

Учебната 2025/2026 ще бъде първата година, в която ще се преподава програмата по българистика. Предстои образователното министерство да обяви процедура за избор на гост-преподавател, който ще работи в сътрудничество с Департамента по славянски езици и литература и Центъра за руски, източноевропейски и евразийски изследвания към Колежа по хуманитарни и социални науки на университета.

Благодарение на българския лекторат много сънародници – включително студенти и учени, ще могат да поддържат връзка с родината. Освен това той ще засили позициите на българистиката и ще допринесе за възстановяването на нейното институционално присъствие в Америка.

Лекторатът ще подкрепи научните изследвания в областта на славистиката и балканистиката, давайки възможност на американски студенти и учени да се запознаят отблизо с българския език, литература и история, добавят от МОН.

Редактор: Диана Цанкова
Публикация: Десислава Семковска
Снимка: БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пианистката Венета Нейнска свири в Ню Йорк

Пианистката Венета Нейнска изнася тази вечер в Ню Йорк, САЩ, солов рецитал под надслов Chances & Choices . Програмата включва произведения на Димитър Ненов, в съчетание с шедьоври на Шопен, Лист и Шуберт. Концертът е в Културен институт "Тенри" от..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Goodbye тур на Йорданка Христова в САЩ и Канада

След шест десетилетия на сцената любимата на широката публика естрадна певица Йорданка Христова предприема Goodbye тур в САЩ и Канада, макар и да не слага край на творческата си кариера, съобщава BG Voice.  "Искам да пея из всички градчета, не само в..

публикувано на 15.02.25 в 09:59

Здравка Славенова представя в Бърнаби книгата си "По хълмовете на духа"

Българската поетеса Здравка Славенова представя в Канада новата си книга "По хълмовете на духа". Пред БТА авторката сподели, че книгата е посветена на корена, на хората от рода, на родния край и родината.  " Вдъхновявала ме е искрената любов и..

публикувано на 11.02.25 в 07:20