Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителката Наталия Стайкова – битката в чужбина е да запазим българския език

Среща с първия начален учител в българската секция на Европейското училище в Брюксел

Снимка: личен архив

Наталия Стайкова е начална учителка. Тя е от онези педагози, за които работата с деца е не просто професия, а призвание. Казва, че децата й дават сила и енергия. Тя пък влага цялата си душа и сърце докато ги учи да пишат и четат. Връщайки се назад в спомените, г-жа Стайкова разказва, че се влюбила в преподаването още като студентка в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Още с първите си професионални стъпки попада в едно от престижните софийски училища, а близо пет години по-късно самата тя започва да обучава студенти като базов учител към Софийския университет. В годината, когато България става част от семейството на Европейския съюз, житейските пътища отвеждат Наталия Стайкова в Брюксел, където много бързо професията я открива отново.

"През 2007 г., съвсем неочаквано за мен, стана ясно, че моят съпруг ще бъде командирован в Брюксел. Трябваше много бързо да вземем семейно решение да се преместим и да заживеем тук за кратко. Към онзи момент беше наистина за кратко. Страшно много ми липсваха децата. Тежко преживях раздялата с училището. Но в един момент, може би година след пристигането ни в Брюксел, професията отново ме намери. Стана съвсем случайно. Българското неделно училище към посолството търсеше спешно начален учител. Много бързо, без да мисля се втурнах в това приключение. Разбира се, естеството на работата в това училище беше съвсем различна от това в столичното 7- мо училище. 


Тук всички колеги работехме на възрожденски принцип – да направим всичко възможно да запазим език. Тъй като в чужбина чуждият език няма как да избяга, битката беше да запазим българския език. Затова така се хвърлихме и отдадохме всички сили, които имахме, за да започнем и да развием училището. По това време държавата предприе политика да помага на неделните училища в чужбина и се включихме в подготовката и регистрацията на училището по Постановление 90 за българските училища в чужбина", разказва учителката.


През 2012 г., когато в Европейското училище в Брюксел се открива и българска секция, Наталия Стайкова е първата начална учителка в новосъздадената структура. Сега в училището се обучават около 150 български деца, но в началото били само 4.

"Да наистина, бях първият учител в началното училище. От България бяхме изпратени трима колеги - един учител в детската градина, един в началното училище и един педагогически съветник в средното училище. Началото беше трудно. Беше предизвикателство. Започнах и открих българската секция с четири деца в първи клас. Наистина беше много вълнуващ момент. Предизвикателство и отговорност беше да се създаде, да се развие и утвърди секцията. Отново трябваше да положим всички усилия да се заявим и наложим в училищната общност. 


Да направим така, че всички да знаят и да говорят за България. В началото всеки път след ваканция ни питаха: "Как е времето? Как е ситуацията в Букурещ?". Отне ни време да научим колегите, че столицата на България е София. Сега никой не се обърква вече. Минаха 13 години. Миналата година дипломирахме първия випуск от българската секция. В момента при нас се обучават около 150 български деца", казва Наталия Стайкова.

Уникалната образователна система на Европейските училища изгражда многоезични млади хора с европейска идентичност. Тези училища са специално създадени организации за съвместно образование на децата на служителите в европейските институции. Важно е да се знае, че във всяка езикова секция в начален етап, децата изучават голяма част от предметите на майчиния си език.


"Европейското училище е една организация, в която се обучават деца на служители, работещи в европейските институции. Такава е идеята още при създаването на първото училище през 1958 г. В него се обучават деца в различни езикови секции, на различни езици, различни националности. Само за пример мога да дам, че в нашето училище има хора от 50 - 60 националности. Различното е, че във всяка езикова секция в началното училище и детската градина, децата изучават голяма част от предметите на майчиния език. Всеки ден имат и часове по чужд език. 


Началното образование приключва в края на 5. клас. Няма междинен етап, както в България прогимназиален. След началния, веднага идва гимназиалният етап, който е с продължителност 7 години. Всички деца, които завършват Европейското училище правят т. нар. европейски бакалауреат. Той се състои от осем изпита - пет писмени и три устни. Много често родителите се объркват и смятат, че децата, които са от българската секция завършват с български матури. Не, това е европейски бакалауреат, еднакъв за всички ученици от всички езикови секции и той е признат навсякъде в Европа", разяснява Наталия Стайкова.

Снимки: личен архив на Наталия Стайкова, eeb4.be, Facebook/ eeb4.be

По публикацията работи: Ергюл Байрактарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българи в Молдова изразиха съчувствие за бедствието, сполетяло страната ни

Българската община в Република Молдова показа съпричастност към тежката обстановка в страната ни, предизвикана от наводнения, взели четири човешки жертви. “Скъпи братя и сестри от България, С дълбока болка и съчувствие споделяме вашата скръб..

публикувано на 07.10.25 в 16:49

В Одеса се подготвя провеждането на Дни на българската култура

Кметовете на Одеса – Генадий Труханов, и на район "Младост" в Община Варна Христо Христов разговаряха в украинския град.  Двата черноморски града са побратимени от 1992 г. и имат споразумение за сътрудничество в областта на културата, туризма,..

публикувано на 07.10.25 в 09:01
Снимка: Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, архив

В Лайпциг подготвят "Българска събота"

"Българска събота" ще има в Лайпциг на 25 октомври 2025 г. Организаторите от Българското културно сдружение "Пенчо Славейков" съобщиха, че събитието ще се състои на адрес Lindenauer Markt 13, 04177 Leipzig. Те посочват, че това ще е един ден,..

публикувано на 06.10.25 в 19:25