Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българо-македонска постановка спечели три отличия на наградите “Аскеер“

Режисьорката на "Без кръв" Диана Добрева
Снимка: БТА

Безсмъртната любовна история на Алесандро Барико “Без кръв“ в театралната адаптация на Александър Секулов спечели българските театрални награди “Аскеер“ в три категории - за най добър спектакъл, за режисура и за костюмография. Постановката е част от двегодишния международен проект „Манифест“ на Драматичен театър – Пловдив и Народен театър „Йордан Хаджиконстантинов – Джинот“ – Велес. Проектът се осъществява с подкрепата на Министерствата за култура в България и Северна Македония и на Българския културно-информационен център Скопие,

Получавайки статуетката "Аскеер" - 2025 за режисура Диана Добрева каза: "Благодаря от цялото си сърце на нашите актьори от Пловдивския театър и на колегите от Северна Македония. В изключително братство и любов създадохме този спектакъл и мога да кажа, че понякога театърът може да прави това, което политиците не могат".

Наградите бяха връчени вечерта на 24 май Денят на българската духовност, просвета и култура за 34-ти път в Театъра на българската армия.

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. 


Редактор: Иво Иванов


По публикацията работи: Иво Иванов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

17-ият Пролеетен панаир на книгата в София ще продължи до 1 юни

Над 140 изложители участват в Пролетния панаир на книгата в София

За България всеки ден е 24 май. Но няма нищо по-естествено и по-хубаво на третия ден от най-светлия български празник да бъде открит Пролетния панаир на книгата, каза вицепрезидентът Илияна Йотова. 17-ият панаир в София ще продължи до 1 юни. В..

публикувано на 26.05.25 в 15:08

Кирило-Методиевският културен маршрут разкрива европейско историческо наследство на повече от 11 века

През 2021 г. "Пътят на Кирил и Методий" се превръща в един от 48-те европейски културни маршрута, а кирилометодиевската писмена, културна и религиозна традиция получава поредното признание като неделима част от културното наследство на Стария..

публикувано на 24.05.25 в 09:20

Инициативата "Литературни маршрути" се провежда за седми път в София

"Литературните маршрути" са градски разходки, които съчетават по интересен и задълбочен начин литература и история, с преплитане на малко известни факти за български писатели и поети. Идеята е по този начин да се даде нова гледна точка към живота в..

публикувано на 17.05.25 в 08:15