Днешния ден, съботата преди големия християнски празник Петдесетница, е определен от Църквата за един от специалните дни в църковната година. Дни, в които отправяме специално молитви за опрощение на греховете и упокоение на душите нашите починали близки, православни християни. Затова наричаме тези дни "Задушница" или "За душите".
Всеки съботен ден е ден за възпоминание на покойниците, а задушница пред Петдесетница, т. нар. Черешова задушница, е специален ден в памет на нашите близки и всички отвека починали православни християни.
На Задушница камбаната бие траурно – с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите. Службата е заупокойна, след която се прави обща панихида.
Опечалените по смъртта на свои близки от предния ден и на самия ден посещават гробищата, почистват гробовете и палят свещи и кандила, поставят цветя, но основна наша грижа и задължение пред паметта на близките ни трябва да е да бъде отслужена панихида и да бъдат отправени молитви Бог да прости всички техни волни и неволни прегрешения, да упокои душите им в селенията на праведниците.
В такива дни е прието да се раздава милостиня и храна, така наречените помени или раздавки в памет на починалите и за опрощение на греховете им.
На 7 юни възпоменаваме и паметта на свети свещеномъченик Теодот, епископ Анкирски и света мъченица Валерия.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 21 юни възпоменаваме паметта на свещеномъченик Терентий, епископ Иконийски, на свети мъченик Юлиан Тарсийски, на преподобни Юлий, презвитер и Юлиан дякон. Свещеномъченик Тертий бил един от 70-те апостоли. Записал Посланието на свети..
За столицата ни през годините са писани безброй книги, разказващи както забележителната ѝ история от древността до наши дни, така и спомените на различни пътешественици, посетили града. Важно място сред тях заемат десетки мемоари, писани от..
На 20 юни честваме паметта на преподобни Наум Охридски, свещеномъченик Методий, епископ Патарски и свети Калист, патриарх Константинополски. Св. преподобни Наум Охридски е българин от благороден произход. Като оставил всичко, последвал..
На днешния ден, 26 юни, честваме паметта на свети Давид, цар Български и св. Давид Солунски Св. Давид бил е най-големият от..
В днешния ден, 27 юни, честваме преподобни Самсон Странноприимец. Свети Самсон Гостоприемни е син на богати и знатни римляни. В младостта..