Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български деца по стъпките на унгарския приятел на България Ласло Наги

Българското училище за роден език в Будапеща - мост между културите

9
Снимка: facebook.com/bschola

По повод 100-годишнината от рождението на Ласло Наги, ученици от Българското училище за роден език в Будапеща посетиха два значими за унгарската култура града - Исказ и Папа, съобщават от просветното средище в своята фейсбук страница

И двете места са свързани с един от най-значимите унгарски поети на XX век, чиято връзка с България е особено силна. Роден през 1925 г. в Исказ, в периода 1949-1951 г. Ласло Наги учи живопис в София. В България се запознава с българската култура, с езика и литературата ни, които оказват влияние и върху личното му творчество. Ласло Наги превежда български поети на унгарски и създава собствени стихотворения, вдъхновени от българския фолклор, от българската природа и дух. „Неговото творчество е мост между унгарската и българската културна традиция“ – отбелязват от училището ни в Будапеща, цитирайки своя гид Светла Кьосева - главен редактор на българо-унгарското списание за обществен и културен живот „Хемус“.


Българските ученици с интерес са разгледали родната къща на поета в Исказ, а в Папа са посетили местата, на които е учил. 


Тази пролет по време на организирана екскурзия в България, възпитаниците на Българското училище за роден език в Будапеща имаха възможност да се запознаят и с музея на Ласло Наги в Смолян, припомнят от ръководството на училището и благодарят на Българското самоуправление на 8-и квартал в Будапеща за съдействието и партньорството опазването на паметта и изграждането на културни мостове между България и Унгария.

Вижте още: 

Още снимки от обиколката на учениците, вижте в галерията към публикацията. 

Редактор: Красимир Мартинов
Снимки: Фейсбук/Българско училище за роден език-Будапеща

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Деца от Тараклия и Гагаузия участваха в лагера "Ястребино" в България

Четиридесет и пет деца – 24 от район Тараклия и 21 от Гагаузия, Молдова,  прекараха десет дни в детския лагер "Ястребино" в България.  За поредна година престоят им бе организиран със съдействието на Министерството на образованието и науката на..

публикувано на 14.08.25 в 08:36

Български кардиохирурзи специализираха в Хайделберг под ръководството на проф. Луканов

Екип от кардиохирурзи, анестезиолози и перфузионисти от болница "Сърце и мозък" преминаха специализация в университетската болница на Хайделберг с насоченост към хирургичното лечение на вродените сърдечни пороци при деца, както и особеностите при..

публикувано на 13.08.25 в 15:28

В Болград младежкото Народното театрално студио "Онгъл" кани публиката на комедия

Народното театрално студио "Онгъл" ще представи детективската комедия "Портиер: мисия – да оцелееш" на 16 август в Болград , Украйна. Поканата за събитието е качена във Фейсбук страницата на студиото. Спектакълът започва в 19:00 часа, на сцената на улица..

публикувано на 13.08.25 в 13:16