Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етно фест на българите в Тараклия е подкрепен от Министерството на културата в Молдова

9
Снимка: АРБОМ

Асоциацията за развитие на българската общност в Молдова ще бъде подкрепена със 193 хиляди леи (близо 10 хил. евро) от молдовското Министерство на културата, за да развие традиционния Етно фест Тараклия. 

"Това е едно от най-известните събития в южната част на Молдова. Привлича много етноси – не само българи и гагаузи, но също молдовци, много украинци и руснаци – всички, които имат желание, идват на нашия панаир и празнуваме заедно. 


Мотото на този фестивал е "Единство в многообразието" – разказа пред Радио България председателят на АРБОМ Александър Боримечков. Съфинансирането от страна на организацията е близо 20 хиляди леи, но г-н Боримечков е изключително доволен, че първият им опит да кандидатстват със свой проект – "Цифровизация Etno Fest Taraclia 2025"пред Министерството на културата се е увенчал с успех. По този начин ще успеят да реализират много от идеите си, свързани с фестивала:

Александър Боримечков

"Ще организираме различни конкурси за деца, ще закупим необходимите материали за фестивала, за да стане по-интересен. Ще подготвим сувенири за гостите, които ще посещават фестивала, особено от други държави – да имат за спомен. В наименованието на проекта стои и думата дигитализация – ще направим един сайт, който ще съберем историята на фестивала и всеки желаещ ще може да получава информация какво е било преди години и какво ще се очаква през 2025-а."


Събитието ще се проведе във втората половина на септември, посочи г-н Боримечков и уточни, че бъдещият сайт на фестивала ще е мястото, където желаещите ще могат да заявят своето участие:"При нас много се радваме на всички и тази година очакваме гости не само от България, но също така българи от Украйна, от Унгария и от Румъния".


Представянето на българския етнос в Молдова е само едно от направленията в работата на АРБОМ, свързана с подкрепата на сънародниците ни там.


ай-ценното е да виждаме положителния резултат от това, което правим когато хората са усмихнати и действително получават това, което е нужно за днешния сложен живот. Специално внимание отделяме на социално уязвимите категории на населението, на възрастните хора с ниски доходи –подпомагаме с енергоресурси, хранителни стоки, правим всичко възможно да ги подкрепим, особено през зимния период. Миналата година раздадохме хиляди кутии с хранителни стоки, дърва за отопление.През зимния период в 5 населени български места осигурявахме всеки ден 60 горещи обяда за хора, които имат нужда от помощ. Но също така оказваме подкрепа и в различни културни мероприятия, помагаме на училища и клубове, които популяризират българската култура – съдействаме им да стигнат до България с транспорт, но сътрудничим също с организации в България."


В резултат на едно такова партньорство с организацията на Никола Рахнев "Гората.бг" в Тараклия вече расте "българска гора", посадена с подкрепата и труда на сънародниците ни там, разказа Александър Боримечков.

ордеем се с много хубави взаимоотношения за българската държава, особено с посолството на Република България в Молдова с посланик Мая Добрева, с които организираме всички събития, свързани с българските празници3 март, 24 май, Деня на Европа."


Председателят на АРБОМ изрази задоволство от помощта, която успяват да получат по Националната програма "Роден език и култура зад граница, както и по отношение на дейности, подкрепени чрез инструмента Българска помощ за развитие на МВнР. Чрез подпомогнатите от българската държава проекти те успяват да закупят български носии за някои танцови състави и да насърчат изучаването на българския език в Тараклия и Гагаузия, като организират и извънучилищни занимания и пр.


Снимки: Facebook /Асоциация за развитие на българската общност в Молдова (архив), Гората.бг 


По публикацията работи: Марта Рос

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Празник в училище

Неделните училища в чужбина – за свършеното, проблемите и нужните промени

Броени дни остават до началото на XVIII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). Събитието тази година се провежда в старопрестолния ни град Велико Търново в дните между 22 и 24 юли и е под патронажа на министъра на..

публикувано на 19.07.25 в 09:30

Българите в Украйна отбелязаха Горещниците

Българите в Украйна по традиция отбелязват дните на Горещниците в периода от 15 до 17 юли с припомняне на народните вярвания. "Това са най-горещите и опасни летни дни, свързани със силата и гнева на огъня", се посочва в съобщение на Областния..

публикувано на 18.07.25 в 17:32

С български танци посрещнаха Николета Мантовани, вдовица на Лучано Павароти, в Уелс

Фолклорната танцова формация "България" от Централна Англия посрещна Николета Мантовани – вдовицата на Лучано Павароти, на гарата в Уелс, където тя пристигна за участие в международен танцов фестивал, съобщи БТА. "Ние бяхме избрани да..

публикувано на 18.07.25 в 15:19