На 18 юни Православната църква чества свети мъченици Леонтий, Ипатий и Теодул.
Свети мъченик Леонти бил военен командир в императорската армия във финикийския град Триполи по време на управлението на Веспасиан (70 – 79). Отличавал се с храброст и бил дълбоко уважаван от войниците и гражданите на Триполи заради добродетелите си.
Императорът назначил римския сенатор Адриан за управител на Финикийската област, с правомощия да преследва християните и, ако отказват да принесат жертва на римските божества, да ги измъчва и убива. По пътя Адриан бил уведомен, че свети Леонтий е отвърнал мнозина от поклонението на езически богове. Изпратил трибуна Ипатий с отряд войници да намери и задържи Леонтий. По пътя Ипатий се разболял тежко и на прага на смъртта видял насън Ангел, който казал: "Ако искаш да оздравееш, извикай три пъти заедно с войниците си: "Боже на Леонтий, помогни ми!" Отваряйки очи, Ипатий видял Ангела и казал: "Изпратен съм да задържа Леонтий, как мога да призова неговия Бог?" и Ангелът станал невидим.
Ипатий разказал на войниците, сред които бил и приятелят му Теодул, за съня си и всички заедно призовали Бога на свети Леонтий за помощ. Ипатий веднага бил изцелен за радост на войниците. Душата на Теодул при вида на това чудо се изпълнила с любов към Бога и той убедил Ипатий да отидат в града при свети Леонтий.
В града непознат мъж ги поканил в дома си и щедро ги нагостил. Като разбрали, че гостоприемният домакин е свети Леонтий, те паднали на колене и го помолили да ги просвети с вяра в Истинния Бог. При Кръщението им светъл облак осенил новокръстените.
След като узнал за случилото се, Адриан заповядал да доведат при него свети Леонтий, трибуна Ипатий и Теодул и като ги заплашил с мъчения и смърт, искал да се отрекат от Христос и да принесат жертва на римските богове. Новопокръстените твърдо изповядали вярата си в Христос и като виждал непоколебимата им вяра, владетелят заповядал да бъдат посечени.
Свети Леонтий претърпял много мъчения, но нищо не могло да го накара да се отрече от Христос. Владетелят заповядал страдалецът да бъде бит с тояги, докато умре. Тялото на светия мъченик било изхвърлено извън града, но християните с почести го погребали близо до Триполи. Това се случило около 70 – 79 г.
Разпитът на свети Леонтий, страданията и смъртта му са записани на калаени таблички от писар, който е присъствал на процеса. Тези плочи били поставени в гробницата на светия мъченик.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий. Света Макрина е родена в Кападокия, в началото на IV век. Тя е родна сестра на светиите Василий Велики и св. Григорий Нисийски. В семейството ѝ имало още девет деца, всички..
В днешния 18 юли светата Църква чества свети мъченик Иакинт от Амастрида и свети мъченик Емилиан Доростолски . Светият мъченик Иакинт е роден през IV век, в град Амастрида, в благочестиво християнско семейство. Името му е дадено от..
На 17 юли почитаме света великомъченица Марина . Света Марина е родена в Антиохия Писидийска (в Мала Азия, днешна Турция). Баща ѝ е бил езически жрец. По това време, император Диоклециан (284-305) започнал гонение на християните, така че..
В днешния 18 юли светата Църква чества свети мъченик Иакинт от Амастрида и свети мъченик Емилиан Доростолски . Светият мъченик Иакинт е роден..
На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий. Света Макрина е родена в Кападокия, в началото на IV век. Тя е родна..