Мика Колева с децата си е принудена да напусне Северна Ирландия след като нейният дом в Балимина, графство Антрим, бе нападнат от протестиращи. "Това ме кара да се преместя оттук, за да спася децата си", казва тя пред BBC News Northern Ireland.
"Знаем какво ще се случи. Не е възможно да чакаме", посочва тя, след като на 10 юни вечерта протестиращите са нахлули в нейния дом и са нанесли значителни щети. Мика и нейният партньор имат 15-годишен син и 6-годишна дъщеря. Те се преместили в Северна Ирландия преди 10 години. Никога не са създавали проблеми, работят, децата им ходят на училище, разказва Колева пред медията.
Протестите започнаха на 9 юни, след като двама тийнейджъри с румънски произход са обвинени за сексуално посегателство срещу момиче. Полицията определи насилието като "расистко хулиганство". По време на палежите и погромите срещу имигранти някои семейства поставиха плакати с националността си на входната врата, за да предотвратят нападения, съобщава BBC.
Редактор: Иво Иванов
Българският културен институт в Будапеща кани чрез публикация във Фейсбук на 17 юни от 19:00 ч. сънародниците ни на прожекция на новия музикално-документален филм "Крилете на песента". Той представя историята на един уникален български женски хор..
От 1 до 25 юли 2025 г., за четвърти път, в албанската столица Тирана ще се проведе „Българско лятно училище“. Организатор е катедрата „Славянски и балкански езици“ на Факултета по чужди езици в Тиранския университет, в сътрудничество с..
Държавният куклен театър-Бургас ще представи в Берлин спектакъла "Къде отиваш, конче?" . С него ще бъде отбелязана 90-ата годишнина на автора на пиесата – Рада Москова. Децата ще преживеят вълнуващи приключения с едно малко конче, което..
На 19 юни от 09:00 часа българското посолство в Париж e домакин на събитие от поредицата "Кариера и живот: Защо в България?". Организаторите..
"На 15 май бях привикан на разпит по второ дело. Издадохме фототипно книгата "Македонска кървава сватба" на Войдан Чернодрински. Още не е..
Фолклорна група "Веселие" от Милано, Италия, ще се включи в Международния фестивал на лавандулата, който ще се състои от 20 до 22 юни 2025 г. в град..