Само на 37 км от втория по големина град в България – Пловдив, и стотина километра от столицата София се намира китният Пазарджик. Благоприятното географско положение на древния град е причина там да са минавали важни антични римски търговски пътища, а близостта с основни икономически центрове по времето на Османската империя го превръщат в място на концентрирана търговия и развитие на занаятите. Благодатната локация и отличната свързаност днес превръщат съвременен Пазарджик в изключително добра точка за инвестиции въпреки известен спад в редица показатели:
Усилията на новия кмет Петър Куленски са насочени към осигуряване на синхрон между инвестициите, индустриалните нужди, бизнеса и наличието на подходящи образовани кадри, готови да се влеят в работния цикъл.
"Привлякохме университети, които да осигуряват изнесено висше образование. Това са Медицинският университет в Пловдив, където поставихме акцент върху най-ключовите специалности, от които има недостиг, и Тракийският университет, с който открихме една, а тази година още 4 специалности в областта на инженерството, кибернетиката, механиката, електрониката. Именно за да можем да създадем един цикъл на предвидимост за инвеститори, което да им осигури набирането на ново поколение способни служители и разцвет на града. Тези мерки и последователни политики могат до няколко години да дадат този плод, който ние искаме да видим, а именно концентрация на инвестиционна дейност в града и възприятие в местното население и от околните градове, че Пазарджик се превръща в точка, в която можеш да получиш квалитетно образование и да имаш достъп до квалитетна работа" – обяснява Златин Дубаринов.
"В града има концентрация на чужденци – има диаспора от италианци, от гърци, малки общности на германци, англичани. Някои от тях предпочитат да живеят в Пазарджик, други избират населените места наоколо, независимо дали са хора в пенсионна възраст или по-млади с дистанционна работа, което им позволява да живеят доста комфортен живот в Пазарджик. На първо място ги привлича спокойствието, по-чистият въздух. Това е възходяща тенденция и в други областни градове в България – споделя наблюденията си събеседникът ни. – Което ни кара да си зададем въпроса дали някои неща в България, които смятаме за даденост и не ги приемаме като позитив, всъщност не са свръхпозитиви именно за чуждестранните общности."
"Не знам дали да го нарека код или възпитание на хората, но тук винаги е имало една форма на приемственост, която е карала чужденци, други общности и раси да се чувстват приветствани в града. Има всевъзможни форми на взаимодействие, общината поддържа няколко езика в редица от услугите си, с които се стараем да посрещнем техните нужди и да ги насочим. Като цяло много се стремим това да бъде все повече един град на взаимопомощ, на солидарност."
Друг важен аспект, който прави Пазарджик привлекателен за нашенци и чужденци, е богатата културна и спортна програма. В града се провеждат редица състезания, в голямата си част насочени към деца, сред които са Държавно първенство по акватлон, Фестивал на здравословното хранене и спорта, Международен турнир по джудо за деца, Фестивал на мажоретните състави в България, Европейска купа по модерен петобой, едно от най-грандиозните танцови събития на Балканите – Шампионат Pazardzik Dance Open, детско риболовно училище, Национален турнир по олимпийско таекуондо, Международен турнир "Фитнес и бодибилдинг" и много други.
А в момента Община Пазарджик разработва интерактивна туристическа карта на града и околностите с всички места, които са предмет на историческо или културно наследство, за да може всеки, който има интерес да посети района, да знае какво може да види.
Снимки: Десислава Семковска
Бургас като достъпна и атрактивна дестинация за туристи от Турция – това е следващата стъпка за привличане на гости от южната ни съседка в морския град и региона, съобщиха от общинската администрация. България е единствената чуждестранна дестинация,..
Народни носии и обичаи от цялата страна ще представят в курортното село Рибарица - местност Костина, в община Тетевен. Събитието се провежда на 19 и 20 юли в рамките на Празника на народния обичай и автентичната носия, организиран за 17-и..
За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър и неговата чета с османските войски през 1868 г. Това съобщи пред БНР "Стара Загора" Николай..
Рекорден брой плажове на българското Черноморие са отличени с престижната международна награда "Син флаг", удостоверяваща чистите морски води и..
На 18 юли с различни прояви на почит към единствения всепризнат българин в цялата страна се честват 188 години от рождението на Васил Левски...
В "България днес" на 18 юли слушайте: 07:21- 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски 10:45- Паметта за Левски по света..