Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илияна Йотова с топли думи към българите в Краков: "Винаги ще имате нашата подкрепа"

Снимка: president.bg

В рамките на визитата си на 24 и 25 юни в Полша по покана на Ягелонския университет – един от най-старите университети в Европа, вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна и с представители на българската общност в Краков. "Винаги ще срещнете подкрепа и помощ от мен и президента Румен Радев", каза тя на срещата си със сънародниците ни. Сред участниците в срещата бяха и директорът на филиала в Краков на Българското неделно училище "Дора Габе" Ванда Стемпняк-Минчева и преподаватели, съобщават от пресслужбата на президентството.

"Българските училища в чужбина се превръщат в духовен център за българската общност. Те поддържат българското самосъзнание“, посочи Йотова. Тя подари на училището книги с българска класика.

Вицепрезидентът специално благодари на почетния консул на България Виеслав Новак за подкрепата за българското училище, както и за всички инициативи, свързани с българската общност и България. Новак беше удостоен през 2024 г. от държавния глава Румен Радев с почетния знак на президента за принос в развитието на двустранните отношения между България и Полша. Дейностите на българската общност срещат активната подкрепа и на българския посланик във Варшава Маргарита Ганева.



В срещата с вицепрезидента участваха и представители на танцов състав "Иглика", чиито членове са основно поляци. Идеята за фолклорния състав, който пее на български език и танцува български народни танци, тръгва от Ягелонския университет в Краков, в който българистиката има дълги традиции. През 2023 г. Илияна Йотова удостои състава с почетния знак на вицепрезидента в знак на признание за популяризирането на българския фолклор и традиции в Полша и чужбина. Вицепрезидентът обеща съдействие на "Иглика" за осъществяване на контакти с фолклорни състави в България и извън страната.

БТА припомня, че в края на миналия месец изпълнителният директор на Агенцията за българите в чужбина Райна Манджукова се срещна с директора на Българското училище "Дора Габе" във Варшава Маринела Порчинска. На срещата беше обсъдена идеята за откриване на нов филиал на учебното заведение в град Познан, където има интерес от страна на местната българска общност.

Българското просветно средище в полската столица на този етап обучава около 100 деца, като има филиал и в Краков, припомня още БТА.

Редактор: Миглена Иванова
Снимки: president.bg

По публикацията работи: Десислава Семковска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

20 номинации от 11 държави за "Българка на годината 2024"

По традиция на 21 януари – Бабинден по старому – Изпълнителната агенция за българите в чужбина обяви началото на набиране номинации за Годишната награда "Българка на годината - Света Злата Мъгленска". Номинациите са начин сънарониците ни..

публикувано на 05.08.25 в 15:07
Ансамбъл „Лазарка“

Филм ще разкаже историята на българския ансамбъл "Лазарка" от Мюнхен

Българските танцови фолклорни състави зад граница се множат и, заедно с българските училища, са едни от важните средища, които обединяват сънародниците ни в чужбина и съхраняват връзката им с корените. Наскоро част от тези танцови формации се..

публикувано на 05.08.25 в 11:25

Българка в Австрия създаде сдружение за спасяване на бездомни животни от България

Мисията на създаденото през юли, тази година, сдружение Pfotenliebe в Клагенфурт, Австрия, е да спасява бездомни животни от България . Една от инициаторките на сдружението е сънародничката ни Даниела Милушева , разказва Блогът на българите в Австрия..

публикувано на 04.08.25 в 16:35