Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясни са победителите в конкурса на БНР за есе за учащи се от Украйна и Молдова

Снимка: БНР

Седемчленно жури определи победителите в Конкурса за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова, организиран от Българското национално радио. Инициативата е под патронажа на  вицепрезидента на Република България Илияна Йотова и се осъществява с подкрепата на Министерството на образованието и науката.

Обществената медия благодари на всички участници за интереса и искрените и вълнуващи есета, които изпратиха.

Участие взеха ученици и младежи от 11 до 19-годишна възраст, а изборът на отличените творби е на жури с председател акад. Владимир Зарев и членове: Райна Манджукова – председател на Изпълнителна агенция за българите в чужбина, Здравка Евтимова – писател, Милена Димитрова –  председател на Обществения съвет на БНР, Николай Николов – главен експерт в дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" в Министерство на образованието и науката, Красимир Мартинов – главен редактор на "Радио България" и Митко Новков – главен драматург в програма "Христо Ботев".

"Най-отличимото, най-важното в есетата на украинските и молдовските деца, които имах удоволствието да прочета, беше преклонението им пред старата родина, нескриваната им привързаност, любовта им към България и тяхното смирение пред героичната ни история, пред драматичните превратности, които е преживял българският народ," отбеляза председателят на журито акад. Владимир Зарев.

Журито единодушно присъди Първа награда на 17-годишната Ксения Дечева, ученичка в Теоретичен лицей "Олимпий Панов", гр. Тараклия, Молдова. Наградата е едноседмично посещение в България и възможност за стаж в БНР след навършване на 18-годишна възраст.

В първата възрастова категория журито отличи творбите на:

Евгения Нанкова (14 г.), Каменски лицей, Украйна;

Ренета Иванова (17 г.), Българо-украински културно-образователен център "Медиа", Украйна;

Даря Кара (13 г.), БНУ „Изворче“ към Български културен център "Академик Александър Теодоров – Балан", Украйна;

Максим Димов (17 г.), Българо-украински културно-образователен център "Медиа", Украйна.

Наградата за отличените автори до 18-годишна възраст е едноседмично посещение в България.

Възможност за стаж в Българското национално радио получава 19-годишният Ростислав Деченко от Украйна.

Журито присъди и три поощрителни награди, които са за Димитър Станков (15 г.) и Мария Деде (12 г.) от Българския културно-просветен център "Аз Буки Веди" при Всеукраинската обществена организация "Конгрес на българите в Украйна" и  Арина Волинец (12 г.), ученичка в Теоретичен лицей "Васил Левски", Молдова.

Победителите в конкурса ще бъдат наградени на 31 август 2025 г. в гр. Тараклия, Република Молдова. Събитието ще продължи с музикална програма с участието на фолклорна група от Оркестъра за народна музика на БНР и обичани изпълнители от България.

Отличените участници и техните творби ще бъдат представени в ефира на програма "Христо Ботев" и на интернет страницата на БНР през септември.

Редактор: Миглена Иванова
Снимка: БНР

По публикацията работи: Десислава Семковска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Празник в училище

Неделните училища в чужбина – за свършеното, проблемите и нужните промени

Броени дни остават до началото на XVIII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). Събитието тази година се провежда в старопрестолния ни град Велико Търново в дните между 22 и 24 юли и е под патронажа на министъра на..

публикувано на 19.07.25 в 09:30
Българо-украински културно-образователен център „Медиа“ / Фейсбук

Ученици от Украйна, Албания и Сърбия учиха интензивно български език в Благоевград

Ученици, учители и студенти от български образователни институции в чужбина участваха в Летния семинар по български език и култура към Филологическия факултет на Югозападния университет “Неофит Рилски”, съобщи БТА. Общо 66 участници получиха..

публикувано на 17.07.25 в 12:38
Млади българи от Призрен, Косово

Нашенците в Косово все още пазят своята българска идентичност

Българската общност в Косово е малко позната на обществеността в страната ни днес. Светлина върху историческите процеси, повлияли върху тази българска диаспора дава последното допълнено издание на книгата "Българските общности в Албания и Косово...

публикувано на 15.07.25 в 12:05