Те се появяват на най-необичайните места – високо в планината или на морския бряг, под короните на дърветата или направо под звездното небе. Става дума за едно сравнително ново явление в българския туризъм – т.нар. глемпинги. Терминът идва от английското glamorous camping и означава "бляскав къмпинг". Въпросните нестандартни места за настаняване обединяват удобствата и дори лукса на хотела с близостта до природата – в повечето случаи на доста висока цена за нощувка.
Какво означава глемпинг и защо българите все повече го търсят?
По данни на Българската глемпинг асоциация /БГА/, към момента у нас около 20 обекта могат да бъдат определени като автентични глемпинги – става дума най-вече за просторни супер-комфортни палатки. Ако добавим и луксозните каравани, бунгала и вили с глемпинг концепция, броят на подобни локации в страната нараства значително. В интервю за Радио България Валентин Крумов, председател на БГА обяснява:
"За България е сравнително ново, докато този термин възниква в Англия около 2005 г. и е за любителите на места сред природата, които не желаят точно да са типичните къмпингари, както ги наричаме у нас, а искат повече удобства – да си имат легло с бели чершафи, както си е в една хотелска стая и всички останали хотелски екстри, но пък да са сред природата. В България към 2020-та година вече навлезе този термин, когато се появиха и първите глемпинги."
Цените варират от 100 до 300 лв. на вечер, в зависимост от вида настаняване и локацията, твърди Крумов.И въпреки че засега основният интерес е от Румъния, Българската глемпинг асоциация работи за привличане на туристи от Скандинавия и Западна Европа, където този вид отдих е изключително развит. За популяризирането на глемпинга у нас допринася и новосъздадената от Крумов международна онлайн платформа за глемпинг. Амбициите на асоциацията са до края на годината в нея да бъдат включени всички адреси на този вид настаняване в България.
Къде можетеда откриете глемпинги в България и как изглеждат?
В страната вече има разнообразие от глемпинг обекти – от монголски юрти и дървени къщички до луксозни ретро каравани, т.нар. bell tents (кръгли палатки), включително т.нар. сафари палатки, някои от които са оборудвани със санитарни възли. Ще попаднете на цели глемпинг селища с малки глинени къщички от приказките или примерно на къмпинг за носталгици с всевъзможни удобства, но обзаведен в соц стил от 70 и 80-те години. И още :
"Тук са най-распространени юртите, глемпинг палатки от двата вида – сафари и bell tents. Имаме луксозни каравани. Може и тях да ги включим към този вид туризъм, тъй като определено някои от тях предоставят доста сериозни удобства, включително бани и тоалетни. …
Подобни глемпинги има в Балчик на Северното Черноморие, около Созопол и Царево на Южното Черноморие, около София се очаква да бъде изградена такава база, по планините също имаме, като например в Цигов чарк."
Бъдещето на глемпинга – ще се наложи ли като масова форма на отдих?
Ако допреди десетина години на почит беше ол инклузивът с аниматори и допълнителни услуги в големите ни морски хотели, сега има промяна в нагласите на хората. Българите избират все по-често спокойна почивка на тихи места на планина или край вълните.
"Българите преди не знаеха какво да очакват от глемпинга, затова първоначално си резервираха по една две или три нощувки, за да пробват, да разберат какво е глемпинг – казва Валентин Крумов. – Докато чужденците и най-вече румънците, които са традиционни туристи в България, особено през лятото, знаеха много добре какво представлява този вид почивка. И наблюдаваме при тях по-дълги резервации от по седмица и повече. Но вече и сънародниците ни са наясно, имат опит с глемпингите – било то по морето или планината, и го търсят."
Хибридният модел между къмпинг и луксозен хотел ще продължи да се разпространява сред българските и чуждите туристи, които избират автентично преживяване без компромиси с комфорта. А от Българската глемпинг асоциация се надяват до 2026 г. страната ни да се наложи като предпочитана дестинация за глемпинг в Източна Европа.
Вижте още :
Снимки: glampingnest.net
Горна Оряховица често остава незаслужено скрита от погледите на туристите, въпреки че отстои едва на 10-ина километра от старата ни столица Велико Търново . Градчето е живописно разположено в подножието на Стара планина, край бреговете на река Янтра,..
Дигиталното номадство се превръща във феномен на път да преобърне представите ни за работа и начин на живот. В това отношение страната ни предлага палитра от красиви и спокойни локации за дистанционна работа. Живописното селце Левочево е една от тях...
Парк "Мини България" е необичайно място за туристическа обиколка. Тук сякаш като на длан си дават среща най-важните забележителности от историята, архитектурата, духовната култура и природните забележителности на България. Човек идва, за да погледне..