Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българско училище "Надежда" във Франция пожела "Весела ваканция!" на своите ученици

Градинско тържество ознаменува края на учебната 2024/2025 година

10
Снимка: БУ Надежда - Франция

За поредна година българското неделно училище "Надежда" в Сен Назер и Рен връчи удостоверенията на своите ученици за учебната 2024/2025 година. Събитието беше отбелязано с градинско тържество, на което присъстваха родители и приятели на училището. 

"Имаме си една наша любима песничка, в която се пее за споделената светлина, символ на надеждата и за помощта към приятел в беда. Изпяхме я на нашите родители и приятели на тържеството с идеята да им покажем, че когато загубим пътечката към родината, винаги можем да намерим обратния път с помощта на светлината на българските букви, приказки, стихчета, песни и традиции, които винаги ще ни връщат обратно у дома сподели пред Радио България Надежда Йорданова-Дамянова, основател и ръководител на българското училище "Надежда" във Франция.

А песента, за която говори тя е "Светлина за двама" в изпълнение на детската вокална група "Бон Бон". 


"Нека да бъдем добри, нека да няма войни!" – под това мото премина тържеството за края на учебната година в българското училище "Надежда". Надежда Йорданова-Дамянова разказва, че в клас темата за войната се дискутира често. И допълва:

"Децата са изключително будни и адекватно запознати, според възрастта си, със ситуацията в някои части на света в момента. Дават си сметка колко е важно да бъдем добри един към друг и колко е важно всички деца по света да растат в мир и разбирателство, да имат уютни домове и спокойствието да бъдат свободни да се сприятеляват с другите деца от различните култури. Преди няколко седмици, случайно попаднах на една прекрасна детска песен, публикувана в Инстаграм профила на познатия ни български актьор Александър Кадиев. Песента е в изпълнение на актьора, неговата малка дъщеричка и вокална група "Мики Маус". Тя е със заглавие "Да бъдеш", а зареждащото ѝ послание носи чувство за надежда. Надежда за децата и за онези, които още не са забравили как се мечтае, казва и самият актьор. Решихме да я споделим и с родителите на тържеството за края на учебната година“.

Ръководителката Надежда Дамянова връчва удостоверенията

В разгара на празника си учениците получили писмо с поздрав от всичките 30 буквички в българската азбука, а кулминацията му настъпила с връчването на свидетелствата за завършен клас.

 Удостоверенията, получени от Българско училище "Надежда", са валидни на територията на Република България – припомня ни още Надежда Дамянова:

"Българско училище "Надежда" упражнява своята дейност от 2020 година в северозападната част на Франция. Малко след това е вписано и в официалния списък на българските неделни училища в чужбина по Постановление №90/2018 на Министерския съвет. Обучението при нас се извършва съобразно държавните образователни изисквания в България, като тук децата изучават Български език и литература, Български език като втори чужд и История и География в частта им, свързана с България".


Но за училищния ръководител Надежда Йорданова-Дамянова не удостоверенията в края на годината са най-важната цел на българските неделни училища. По думите й, те не са обикновена школа, в която просто се изучават учебни предмети. Те са "туптящо сърце, един цял жив организъм в чужбина". Работата с българчета зад граница, е много по-специфична, тъй като голяма част от тях във всекидневието си не говорят майчиния език.

"Това са деца, които са адаптирани към местните структури и ние – педагозите, трябва да отчитаме този факт – продължава Надежда. - Затова и толкова трепетно очаквахме учебните програми, специално разработени именно за нас. Сега нямам търпение да видя какво ни подготвят издателствата в България. Знае се и, че манталитетът на децата в чужбина е много по-различен в сравнение с този на децата в родината ни. Само преди няколко години бях действащ учител в България и много добре виждам разликата. Искам децата да идват през уикенда и да се чувстват като у дома си, а не като на изпит. Мечтая да счупя модела на традиционното училище, с което са свикнали, където предимно само учиш и те изпитват. Нека децата да притежават критично мислене, да изразяват отношение и да изказват мнението си по глобални въпроси. Много бих се радвала чрез „автосугестия“ да изградят адекватна самооценка и да се чувстват равноправна част от обществото, независимо в коя част на света се намират, гордеейки се с българските си корени".


И все пак, най-работещата методика според преподавателя Надежда Йорданова-Дамянова е тази, в която има много любов към родината, вяра в българските и общочовешки ценности и надежда, че един ден ще се върнат в България:

"Много бих искала, пораствайки в българското училище, година след година, децата сами да осъзнават колко ценна е за тях България и всичко, свързано с нея. И не защото им е наложено, а защото милеят. Бих искала да милеят за българското си училище, защото то си е тяхно. Всичко това, разбира се няма как да се осъществи без реципрочната адекватност на добре осъзнаващи, подкрепящи и съпричастни родители, с които да споделяме общи ценности. Старая се да създам малка българска общност от семейства, уважаващи стремежа ми към тази идея и наистина осъзнаващи колко ценни за децата им са подобен тип комуникация и взаимодействие, осъществявани в Българско училище "Надежда" и превърнали се за мен в лична кауза". 

Видеа от края на учебната година в българското училище "Надежда" във Франция (Сен Назер и Рен) можете да откриете във фейсбук страницата на училището, а още снимки от тържеството - във фотогалерията към публикацията ни. 

Редактор: Красимир Мартинов
Снимки: Българско училище "Надежда"

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Съветът на българското национално малцинство в Сърбия отчете своята дейност и разходи

Деветата редовна сесия на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия обсъди образованието, достъпа до информация на български език, културната дейност и служебната употреба на българския език и писменост. В заседанието..

публикувано на 23.07.25 в 12:30
Даниел Димов, председател на Немско-българско дружество „Дунав“ в Дюселдорф и Щефан Келер - кмет на Дюселдорф.

Българи от Дюселдорф се срещнаха с кмета на града

Представители на Немско-българското дружество "Дунав" в Дюселдорф се срещнаха с кмета на германския град д-р Щефан Келер . Това съобщи сдружението на своята страница във Фейсбук, предаде БТА. " По време на разговора обсъдихме важни за българската..

публикувано на 22.07.25 в 16:56

Българско училище в Тарагона събира "Истории от стария куфар" на емигранта

Българското неделно училище "Св. Седмочисленици" в провинция Тарагона, Испания, осъществи интересен проект под названието "Истории от стария куфар" , който представя живота и творчеството на български емигранти в Каталуния , съобщи сайтът "АзБуки". По..

публикувано на 22.07.25 в 16:48