Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скопие протестира пред българския посланик заради израза "северномакедонски"

Снимка: БТА

Българското  Министерство на външните работи излезе с позиция след извикването на българския посланик в Скопие във външното  ведомство на Република Северна Македония.

Пред посланик Желязко Радуков е изразен официален протест от страна на Северна Македония, защото премиерът Християн Мицкоски се бил почувствал обиден от изказване на българския външен министър Георг Георгиев пред частната телевизия bTV. В Скопие са недоволни, че българската страна е използвала израза “северномакедонски премиер“ по адрес на Мицкоски. Според договора на Северна Македония с Гърция по така нареченото Преспанско споразумение от 2018 г., по който България не е страна, институциите и гражданите в РСМ трябва да се наричат “македонски“. 

Посланик Радуков е изразил своята изненада от повода за извикването му, особено на фона на серия от неприятелски послания и действия, идващи от представители на властта в Скопие в последните месеци и изрично е подчертал, че в публичното пространство официалните власти в Скопие систематично и целенасочено демонстрират липса на уважение към държавата ни и ЕС, се казва в позицията на българското Министерство на външните работи. 

"България няма да толерира език на омраза, лични нападки и целенасочено подронване на отношенията между страните. Подобни изказвания на официалните власти в Северна Македония създават климат на враждебност и не демонстрират политическа воля за връщане към нормален, уважителен и конструктивен разговор", се казва още в позицията. 


редактор: Иво Иванов
снимка: БТА

По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Християн Мицкоски

Северномакедонският премиер в словесна гавра с македонския българин Владо Перев

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски обвини нападнатия в Скопие македонски българин – журналиста Владимир Перев, в инсценировка и самонараняване, предаде БГНЕС. На 21 ноември в магазин в центъра на Скопие Перев беше нападнат пред..

публикувано на 27.11.25 в 10:35

Георг Георгиев: Подкрепа за Украйна и натискът върху Русия трябва да продължат

"Решенията за постигане на мир в Украйна трябва да стъпват на основните принципи на Устава на ООН като суверенитет, независимост и териториална цялост". Това заяви външният министър Георг Георгиев на неформалната видеоконференция на министрите на..

публикувано на 26.11.25 в 17:43

Няма арестувани българи за шпионаж в Сърбия, каза външният министър

В Министерството на външните работи на България не са постъпвали официални сведения от сръбските власти за “арест на български шпиони” и “разбита българска шпионска мрежа“ на територията на съседната страна. Това заяви министърът на външните..

публикувано на 26.11.25 в 13:55