На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден.
Илия е един от най-великите пророци на Стария завет, роден в 900 година преди Христа. Когато се появил на бял свят, баща му имал видение как благообразни мъже разговарят с младенеца, повивали го в огън и го хранели с огнен пламък.
Още в младостта си, Илия се заселил в пустинята и заживял в строг аскетизъм, пост и молитва. Призван е за пророческо служение, по време на управлението на цар Ахав, идолопоклонник, който се покланял на Ваал и принуждавал еврейския народ да прави същото. Господ изпратил Илия при Ахав и му заповядал да му предскаже, че ако той и народът му не се обърнат към истинския Бог, царството му ще бъде поразено от глад. Ахав не послушал пророка и в страната настъпила суша и голям глад. По време на глада Илия живял в пустинята, където гарвани му носели храна, и повече от две години при една вдовица в град Сарепта.
Сред три години и половина пророк Илия се върнал в Израелското царство и казал на царя и на целия народ, че всичките беди, които споходили израилтяните са защото те забравили истинския Бог и започнали да се покланят на идола Ваал. За да им докаже, че грешат Илия предложил да направят два олтара, един на Ваал и един на Бога, и казал: "Нека принесем жертви и ако огън слезе от небето върху олтара на Ваал, тогава той е истинският Бог, а ако не, тогава той е идол" (Царе 18:21-24). Първо направили олтар на Ваал, натрупали дърва, заклали бик и жреците на Ваал започнали да се молят на своя идол: "Ваал, Ваал, изпрати ни огън от небето." Но в отговор, огън не слязъл от небето.
Вечерта Илия направил своя олтар, сложил дървата, полял го с вода и започнал да се моли на Бога. Внезапно паднал огън от небето и изгорил не само дървата и жертвата, но и водата, и камъните на олтара. Когато хората видели това чудо, те прославили истинския Бог и отново повярвали в Него.
Заради пламенната си ревност по Бога, пророк Илия бил взет на небето жив в огнена колесница. Пророк Елисей бил свидетел на това чудотворно възнасяне. След това, при Преображение Господне, пророкът се явил заедно с пророк Моисей и застанал пред Иисус Христос, разговаряйки с Него на планината Тавор. Според преданието на светата Църква, пророк Илия ще бъде Предтеча на Страшното Второ пришествие на Христос на земята и ще приеме физическа смърт по време на своята проповед.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар..
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ – Христо Силянов Възраждането на българската държавност след пет века османска власт е свързано с..
На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий. Света Макрина е родена в Кападокия, в началото на IV век. Тя е родна сестра на светиите Василий Велики и св. Григорий Нисийски. В семейството ѝ имало още девет деца, всички..
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ –..
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е..