На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина.
Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените мироносици, била удостоена първа да види Възкресналия Господ Иисус Христос.
Родена е в град Магдала, в Галилея. От младостта си тя страдала от тежка болест – демонично обсебване (Лука 8:2). Когато Господ изгонил от нея седем демона, тя остави всичко и Го последва.
Света Мария Магдалина следвала Христос заедно с други жени, изцелени от Господа, проявявайки трогателна преданост и грижа към Него. Тя не изоставила Господа, след залавянето и осъждането Му, когато вярата на най-близките Му ученици се разколебала. Тя стояла в подножието на Кръста заедно с Пресвета Богородица и апостол Йоан, съпреживявайки страданията на Божия Син и споделяйки скръбта на Божията Майка.
Тя придружавала Пречистото Тяло на Господ Иисус Христос при пренасянето Му в гробницата в градината на праведния Йосиф Ариматейски и присъствала на погребението Му (Мат. 27:61; Марк 15:47). На следващия ден, според обичая на евреите, дошла да помаже Тялото Му със смирна и аромати (Лука 23:56). Възкръсналият Христос изпратил света Мария с вест от Него към учениците и тя първа обявила на апостолите: "Христос воскресе!" за което е призната от Църквата за равноапостолна. Това благовестие е главното събитие в живота ѝ и началото на апостолското ѝ служение.
Според преданието, тя е проповядвала не само в Йерусалим, а и в Рим където донесла на император Тиберий (14 – 37) вестта за живота, чудесата и учението на Христос и му дала червено яйце с думите: "Христос воскресе!" От там идва и Великденският обичай да си подаряваме червени яйца като символ на всеобщото Възкресение. Света Мария помагала и на светия апостол и евангелист Йоан Богослов в проповедта му в Ефес (Мала Азия).
Според църковното предание, е починала и е погребана в Ефес. През IX век, при император Лъв VI Философ (886 – 912), нетленните мощи на света Мария Магдалина са пренесени от Ефес в Константинопол. Смята се, че по време на кръстоносните походи те са отнесени в Рим, в църквата "Свети Йоан Латерански". Папа Хонорий III (1216 – 1227) освещава тази църква на името на света Мария Магдалина, равноапостолна.
Част от мощите ѝ се намират във Франция, в Париж в едноименната ѝ църква и в Проваж, близо до Марсилия, където е издигнат храм, посветен на света Мария Магдалина. Части от светите мощи на равноапостолната Мария Магдалина се съхраняват в различни манастири на Света гора в Атон и в Йерусалим.
Днес възпоменаваме и пренасянето на честните мощи на свети свещеномъченик Фока от Понт в Цариград.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар..
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ – Христо Силянов Възраждането на българската държавност след пет века османска власт е свързано с..
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е..
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини,..