Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

В Болград организират международен фолклорен фестивал "С песните на Елена Янкова"

Снимка: aba.government.bg

На 25 август 2025 г. Болград, Украйна, ще бъде домакин на значимо събитие - Международен фолклорен фестивал "С песните на Елена Янкова", посветен на легендарната ямболска изпълнителка на народни песни. Музикалният форум се организира от Община Болград, Отдела по културата, туризма, младежта и спорта на Болградски градски съвет, "Център на бесарабските българи в България" - София, и Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Фестивалът е под патронажа на кмета на Болград Сергей Димитриев и на Райна Манджукова, изпълнителен директор на ИАБЧ.

От ИАБЧ съобщават, че заявки за участие се приемат до 10 август на адрес: 68702, Украйна, Одеска област, гр. Болград, ул. "Поштова" 30 или на електронна поща: viddil_kult_bmr@ukr.net. Участието е безплатно.

Международното събитие е в чест на 200 години от рождението на Елена Янкова. Ямболският славей прекарва последните години от живота си в Болград, където името й е символ на българската народна песен в региона. Тя оставя над 300 оригинални български народни песни.

Фестивалът има за цел да съхрани това наследство и да популяризира фолклорното богатство на районите на Болград и Ямбол. 

Редактор: Миглена Иванова

Снимка: aba.government.bg

По публикацията работи: Диана Цанкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Обмен на български книги организират в Малмьо

Обмен на български книги организират на 22 ноември от 13,00 до 14,00 ч. местно време в залата на Sjömanskyrkan, Friskehamnsgatan 3, от Българската църковна общност "Св. Богородица" в Малмьо, Швеция. Това съобщават от общността във Фейсбук. "С радост..

публикувано на 21.11.25 в 13:57

Откриха паметна плоча на Васил Левски в историческия център на Монца

На вълнуваща церемония в град Монца беше открит първият паметник на Васил Левски в Италия, съобщи БТА. Начинанието за поставяне на паметния знак е на Ана Паскалева, генерален консул на България в Милано. Барелефът на Апостола на свободата е изработен от..

публикувано на 21.11.25 в 12:50

Представят каталога с български хора и танци на семинар в Копенхаген

Седем български фолклорни състава от Дания, Швеция и Норвегия ще участват в "Онлайн каталог с български хорà и танци" на 22 ноември 2025 г. в Копенхаген, предава БТА. Фолклорната премиера в датската столица е част от проекта на Асоциацията на българските..

публикувано на 21.11.25 в 10:20