Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасност от фалшиви пари! Как да ги различаваме?

Снимка: Pexels

Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди няколко години, когато най-фалшифицирани бяха двадесетолевките. Това сочат данни на Българската народна банка, потвърдени пред Радио България и от представители на бизнеса за обмен на валута.

Статистиката – над 660 фалшиви столевки са установили от БНБза второто тримесечие на годината, като в първите три месеца на 2025-а са били 31,  а ГДБОП съобщава за общо около 1400 засечени фалшиви банкноти от началото на годината, като най-много сред тях са с номинал 50 или 100 лева.

Тук следва да отбележим, че количеството заловени фалшификати, по оценка на експертите, е много по-малко от реалното им присъствие на пазара, а има и такива "ментета", които биха могли да излъжат и най-опитния познавач. И не само – вече може да бъде излъгана и професионална преброителна машина. Това коментира пред Радио България Макс Баклаян, финансист, един от авторите на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП, в който членуват специалисти в сферата на икономиката и политиката, които предоставят анализи по актуални теми)  и изпълнителен директор на една от най-големите вериги бюра за обмен на валута в България.

Макс Баклаян

"Със сигурност има зачестили опити за злоупотреба с фалшиви петдесетолевки и столевки. Дори ние преди няколко дена – на 12 юли, хванахме столевка, която професионалната техника за проверка и броене на валута не успя да "хване" и мина успешно през нея. Но беше уловена впоследствие благодарение на по-внимателна ръчна проверка от наш служител. Интересното при тази банкнота беше необичайно гладката, "мазна" хартия, наподобяваща тази на вестник. И липсваха основни защитни елементи – нямаше воден знак, нямаше релеф, холограмната лента беше изключително слабо изработена. Числото 100 беше сякаш нарисувано, а не част от холограмния елемент и под ултравиолетова светлина забелязвахме, че не се хваща. Знаем, че в момента има зачестили опити за злоупотреба. И това е напълно нормално, защото с влизането на еврото от 1 януари 2026 г. българският лев ще спре да бъде официална валута и на практика всички фалшиви левови банкноти, които са в обращение и в ръцете на фалшификатори – те ще се опитат да ги пласират по всякакъв начин до края на годината", отчете актуалните тенденции Баклаян.

При условие, че ползваме настоящите левови банкноти вече над 25 години, а някои хора все още биват лъгани, естествено е да се запитаме – как ще разпознаваме фалшивите евро банкноти след Нова година? От бранша отчитат, че обменът на левове в евро е нараснал с над 100%.

"Има много голям наплив към обменните бюра за обмяна на евро. Това допълнително ги затруднява, ако нямат необходимия персонал. И най-вероятно фалшификаторите разчитат на това, че банкнотите няма да се проверяват на ръка и само минават на машина за проверка. Съветът ми към хората е следният – използвайте само реномирани и лицензирани търговци и гледайте какво правят. Ако правят транзакцията Ви само на машина, трябва да сте много бдителни и да внимавате, когато работите с тях", алармира бизнесменът.

Ето и какви са проверките, които можем да направим сами:

"Всяка една банкнота има отличителни белези, които доказват нейната истинност. Първото нещо, което трябва да направите с всяка една банкнота, включително и еврото, когато я хванете в ръката си – леко я потъркайте от лявата и дясната страна и ще усетите релеф. Фалшивите банкноти нямат този релеф. Второто нещо, което задължително трябва да направите, е да погледнете банкнотата срещу светлина. Техническото наименование на водния знак е "регистър на проглед". Това на практика означава изтъняване на хартията. И когато погледнете банкнотата срещу светлина, светлината там преминава по-лесно. При фалшивите банкноти водният знак е нарисуван, т.е. светлината при никакъв случай не минава по-лесно. Или пък изобщо липсва", съветва Макс Баклаян.

Друг основен начин да различим истинската от фалшивата банкнота – поглеждайки холограмната лента, присъстваща във всяка купюра, светлосенките се променят на светлина, докато при "ментетата" те са буквално нарисувани и не се изменят спрямо светлината, на която са изложени.  Освен това – фалшификаторите се стараят повече да "изпипат" лицевата част на банкнотата, а не задната, поради нормалния рефлекс при повечето хора да погледнат лицето на въпросната банкнота, без да се задълбочават в детайли.

Ако трябва да обобщим – бдителността при боравенето с банкноти е задължителна и отговорност на всеки, независимо дали става въпрос за левове или евро. Нашите познания и гражданска отговорност могат да възпрепятстват разпространението на фалшиви парични знаци.

Вижте също:


Снимки: Pexels, личен архив, Pixabay
По публикацията работи: Марта Рос

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Поскъпва месечната издръжка на работещите, обяви КНСБ

Нужният чист месечен доход за издръжка на семейство от двама възрастни и дете до 14 г. е 2748 лв. (1331 евро) към края на второто тримесечие на 2025 г. От 1526 лв. (739 евро) месечен доход се нуждае един работещ, живеещ сам. Това сочат данните на..

публикувано на 23.07.25 в 13:23

Бизнесът иска нови български търговски представителства в Европа, Азия и Австралия

Около 31% от българския бизнес е използвал услугите на Службите по търговско-икономически въпроси на България в чужбина, сочи проучване на институцията. 32 на сто от анкетираните са казали, че не знаят какви услуги предлагат представителствата в..

публикувано на 23.07.25 в 10:12
Росен Желязков

Защитата на правата на българите в региона е приоритет за българската външна политика

"Демокрацията, върховенството на правото и зачитането на човешките права са постаментите на българската дипломация. Тя често работи в един по-невидим спектър на социално-политическия живот, в дългогодишната ѝ история има последователност и..

публикувано на 23.07.25 в 09:24