За пета поредна година Академия Орфика изгражда интерактивно пространство, в което всеки зрител може да се докосне до културата и изкуството на древна Тракия. Фестивалът "Тракийски мистерии" и това лято ни пренася в емблематични места от историята по нашите земи.
"Оживотворяване" – тази дума, използвана от директора на фестивала Пламен Иванов, побира смисъла на изкуството, което на свой език пресътворява събития и вдъхва ново битие сред руините, единствени свидетели на времето.
"Искаме да представим дълбокия корен на това уникално наследство на живо и по най-красив начин пред нашите съвременници – казва той пред Радио България. – Всеки присъстващ става свидетел на неща, но те не могат да се опишат с думи. Сред естествения декор на руините се случват мистерии, които сплотяват и говорят повече от думите, които разкриват какво ни свързва и ни прави българи.
Подготвили сме богата програма – тя е своеобразно шествие, което вече е в ход, защото на 28 юни в термите на древния тракийски град Термопол в Бургас представихме интерактивния спектакъл "НИФЕУИ – Мистерия на водата". И там наистина имаше мистерия, която всички преживяха, защото докато нимфите пръскаха с живите води от свещения извор и поставяха даровете върху главата на всеки човек под формата на глинена плочка с руни, изведнъж заваля, макар и да нямаше облаци. Такива неща се случват по време на нашите събития."
На 26 юли на площада с колонадата на централния портик в древния град Хераклея Синтика ще се състои второто събитие от програмата на фестивала – интерактивният спектакъл "Мистерия Синтика".
"В това преживяване под звуците на оригинална музика, драматургия, хореография и костюми, жриците на небесната царица и нейната статуя ще поведат шествие, което ще въведе всички ни в мистерията на синтите – разказва Пламен Иванов. – Тази реконструкция на древни обреди на фона на напеви на древния тракийски език осъществяваме със съдействието на Историческия музей в Петрич."
Директорът на фестивала открехва вратата и към изненада, която зрителите ще могат да съпреживеят на 9 август под вечерното небе на пловдивското село Старосел, чиито земи някога давали пристан на тракийски племена, а днес пазят останките от техни паметници, гробници и храмове.
Следващото събитие пък ще ги отведе в пещерата Магурата край Белоградчик.
"На 16 август ще представим знаковия интерактивен спектакъл "Възкресението на Евридика" – продължава Пламен Иванов. – Той се играе за трета година и ние искаме да го задълбочим и разгърнем, за да може публиката да се потопи в това древно наследство и силата на любовта. Според тракийския епос – за разлика от гръцкия, Орфей е този, който възкресява Евридика."
В античната куполна гробница "Кухата могила" в Поморие на 30 август поредният интерактивен спектакъл – "Кабирска Мистерия", ще запознае гостите с шествието на свитата на Великия Дион и неговите реликви. "То ще навлезе във вътрешността на могилата и ще остави траен отпечатък върху нашите чувства и спомени, върху това, което ще отнесем в домовете си", казва Пламен Иванов.
"Финалът на фестивала по традиция ще бъде в Пловдив – на античния Римски стадион, в центъра на града – добавя той. – На 11 октомври откриваме с изложбата "Тракийски мистерии" на Диляна Ангелова, чиито платна се отличават с богата символика. Следва лектория (на тема "Древната тракийска култура, език и цивилизация и приложението на културното наследство на траките в нашето съвремие" – бел. ред.) на изследователите от Института по трансцендентна наука, както и тракийски ателиета. Накрая ще бъде изигран спектакълът "Мистерия на Тракийския Херос" и "Тракийска мистерийна драма" като апотеоз на цялото шествие, което продължава четири месеца."
Всички тези събития доближават ли ни обаче до обективните факти или по-скоро са нашепване, своеобразен призив да отворим енциклопедиите и да потърсим информация за историческите персонажи, събития и време?
"Ние работим с инструментариума на изкуството – отговаря Пламен Иванов. – Съчетаваме познатото и от музеите, и от свещената история, и от тракийския епос – един разпръснат пъзел, който се опитваме да съединим, представяйки го като единно оживяващо пространство. Вярваме в интерпретациите, защото те са плод на задълбочените ни проучвания. Знаете, че винаги има битка за нашето минало, но това, което показваме чрез изкуството, премахва противоречията, тъй като преживяването отговаря на много въпроси."
Снимки: Диана Цанкова, Академия "Орфика", Фестивал Тракийски Мистерии
Мотото на най-големия годишен форум на Асоциацията на българските училища зад граница (АБУЧ) "Учим, играейки. Играем, учейки!" задава и тона й – креативност и активно учене. В продължение на два дни представители на български просветни средища зад..
Мотото на най-големия годишен форум на Асоциацията на българските училища зад граница (АБУЧ) "Учим, играейки. Играем, учейки!" задава и тона й –..