Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

XVIII годишна конференция на АБУЧ

Училищата ни в чужбина с обща мисия - опазване на националната идентичност

Снимка: Красимир Мартинов

Мотото на най-големия годишен форум на Асоциацията на българските училища зад граница (АБУЧ) "Учим, играейки. Играем, учейки!" задава и тона й – креативност и активно учене. В продължение на два дни представители на български просветни средища зад граница правят равносметка на изминалата учебна година и очертават по-важните приоритети за следващата.

Официалното откриване на 18-ата поред годишна конференция на АБУЧ се състоя тази сутрин в Аулата на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Започна с изпълнение на националния ни химн от фолклорна група, част от Първия фестивал на българските танцови състави от чужбина, който се открива тази вечер също във Велико Търново. А след химна досегашният председател на АБУЧ Петя Цанева предаде председателството на своя наследник Зорница Гоган, директор на Българското неделно училище "Райна Княгиня" в Дъблин, Ирландия. Тя беше избрана на Общо събрание на асоциацията, състояло се при закрити врата снощи.


Зорница Гоган се обърна към участниците с думите, че са се събрали от различни точки на света, обединени от една мисия – да пазят българския език, култура и идентичност сред нашите деца, които растат извън пределите на България:


Да почетат дошлите от близо и далеч български учители бяха писателката Здравка Евтимова, ръководителят на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Райна Манджукова, генералният директор на БНР Милен Митев, Ваня Балчева, директор на дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" в Министерството на образованието и науката, доц. Анна Иванова, заместник-ректор на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" и др.

Райна Манджукова изтъкна значението на АБУЧ, като първата организация, която обединява структури на българите от различни краища на света.


Милен Митев, генерален директор на Българското национално радио, което е медиен партньор на годишната конференция на АБУЧ, изтъкна ролята на образованието, като основа за всяко успешно общество. Пред участниците във форума той подчерта и значението на тяхната мисия. По думите му, учителите и образованието трябва да бъдат основен приоритет на страната ни. Милен Митев посочи и че българските училища зад граница са свързващото звено с родината на милионите българи в различните краища на света, както и че дълг на медия като БНР е да помага гласът им да бъде чут.  


Емоционално и зареждащо беше и отправеното послание към българските учители в чужбина от писателката Здравка Евтимова, която е специален гост на годишната им конференция.



Председателят на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина Радослава Недялкова също приветства участниците в годишната конференция на АБУЧ, като посочи, че по места фолклорните състави и българските училища си сътрудничат отдавна и е логично двете организации да обединят сили за опазването на българското самосъзнание и национална идентичност. 



В края на официалната част от годишната конференция на АБУЧ бяха раздадени и годишните награди за членове на асоциацията. Плакети и грамоти получиха българските училища “Родна стряха” - Кипър, "Аз Буки Веди" – Кьолн, "Иван Вазов" – Арма, “Райна Княгиня” - Дъблин и Корк, “Васил Левски” - Шанън, "Найден Геров" - Лондон, "Иван Станчов" - Лондон, "Звънче" - Лондон, "Българско училище за роден език" - Будапеща, а също Ирина Кушлева от Българския културен и образователен център "Зора" в Ричмънд, САЩ, Нина Борисова от Българското неделно училище „Св. Иван Рилски“ в Кеймбридж, Мая Падешка от Българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" - Рим, Нетуно, Флоренция и други.

Ирина Кушлева от културния и образователен център “Зора” - Ричмънд, Вирджиния

Конференцията във Велико Търново продължава и следобед с няколко работни сесии – за извънкласните дейности и занимания и за представянето на българското културно наследство и българската литература в българските училища зад граница. В рамките на втората ще бъде представена литературната антология "Сезоните на българската литература" (първа част: поезия) и документалният филм "Мила родино" на режисьора Станимир Трифонов. В заключителната дискусия на конференцията ще бъдат разгледани актуални проблеми пред българските училища в чужбина, а модератори ще бъдат доц. д-р Адриана Любенова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", член на УС на АБУЧ и д-р Валентина Александрова-Кирова, директор на Българско училище "Слово" в Оксфорд и Българско училище „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон.

В края на деня всички участници в конференцията ще се включат в откриването на Фестивала на българските фолклорни състави по света,  организиран от АБФСЧ, а вечерта ще завърши с хоротека.


Още по темата:






По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско културно дружество

Фотоизложба "Корени" в Берисо, Аржентина, представя и българските традиции

Фотографска изложба "Корени" се открива днес, 25 юли, в рамките на  Фестивала на имигрантите в град Берисо, Аржентина . На част от кадрите са заснети членове на Българското културно дружество "Иван Вазов" (Sociedad Cultural Bulgara "Ivan Vazov") в..

публикувано на 25.07.25 в 17:20

"Мистерията на българските гласове" ще открие фолклорен фестивал в Дъблин

Българският фолклорен хор "Мистерията на българските гласове" ще представи концерт в National Concert Hall в Дъблин , Ирландия, на 25 септември 2025 г. Това съобщи БТА, позовавайки се на Посолството на България в Ирландия. Изявата на легендарния дамски..

публикувано на 25.07.25 в 16:41

Иван Иванов-младши - от катастрофа до шампион по борба на САЩ

Младият борец в класическия стил Иван Иванов-младши успя да защити титлата си при юниорите на САЩ в класическата борба на Националния шампионат на САЩ , проведен във Фарго, Северна Дакота. Това е най-мащабното състезание по борба в страната, в което тази..

публикувано на 25.07.25 в 16:23