6
Ваканцията е към края си и е време отново за училище. А българското просветно средище "Св. Климент Охридски" в Екс-ан-Прованс (Югоизточна Франция) ще открие новата си, шестнайсета поред учебна година в Деня на Съединението, 6 септември.
"Независимо дали идвате за първи път или сте с нас отдавна – очакваме ви за пътешествие с българския език, българската култура и нови приятелства" - това гласи поканата, отправена към учениците във Фейсбук.

От тази година децата ще учат в истински класни стаи – на френското училище Les Lauves в Екс-ан-Прованс, което се намира само на 200 метра от едноименното ателие на постимпресиониста Пол Сезан. "Щастливи сме, че нашите ученици ще разполагат със светла учебна обстановка и още повече възможности за интересно изучаване на български език и култура във френска среда" – споделиха от ръководството при получаването на ключовете за новите помещения през юли т.г.

За българското училище "Св. Климент Охридски" новата учебна година започва и с обновен уеб сайт на български и френски език - ecolebulgareaix.fr, на който може да бъде намерена информация за организацията на учебния процес, а също – интересни факти за България, за историята, традициите, културата и езика ни.

Училище "Св. Климент Охридски" в Екс-ан-Прованс e създадено през 2010 година. В него се изучават български език и литература, българска история и география на България. Сертифицирано е от Министерството на образованието и науката и в него се обучават деца с български произход, живеещи в районите на Сен Тропе, Марсилия, Вилакрос, Пуриер, Ла Гард-Френе.
Мост между светове представлява в същността си проектът "Харизмата на българина". С него Димитринка Йорданова Командучи – психолог, психотерапевт, вокален коуч и автор на "Твоят глас може да промени живота ти " – поставя във фокус една много..
В три държави, в три европейски града – Лион, Мюнхен и Копенхаген – на 22 ноември се представя проектът на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина "Онлайн каталог с български хорà и танци". "Цел на Асоциацията е да пази българските..
От 15 години Стела Недкова живее в Брюксел. След като завършила образованието си в България, решила да изпита себе си в една друга реалност, за да провери дали може да се справя сама с предизвикателствата в живота, без помощта на родителите. Стела..