Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна дисциплинарно производство срещу европрокурор Теодора Георгиева

Снимка: архив

Европрокуратура започна дисциплинарно производство срещу българския европрокурор Теодора Георгиева. Тя остава отстранена от длъжност, предаде БГНЕС.

"Европейският главен прокурор уведоми Европарламента, Съвета на ЕС и Еврокомисията, че колегиумът на Европейската прокуратура е решил да започне дисциплинарно производство срещу българския европрокурор. Без да се засяга презумпцията за невиновност, българският европрокурор ще продължи да бъде отстранен от длъжност за времето на дисциплинарното производство", се казва в съобщението на Европейската прокуратура.

"Несъмнената независимост е основно изискване за първоначалното назначаване на европейските прокурори и за способността им да изпълняват задълженията си по време на мандата си", пише още в съобщението на Европрокуратурата. 

По време на дисциплинарното производство няма да бъде оповестявана допълнителна информация.

Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши отстрани временно на 27 март българския прокурор в колегиума Теодора Георгиева, заради възможни връзки с разследвания Петьо Петров – Еврото, припомня БГНЕС. Това е първият подобен случай от създаването на Европрокуратурата преди 4 години.

Редактор: Иво Иванов

По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България подкрепя стъпките за реформи на ООН, заяви премиерът в Ню Йорк

България приветства инициативата ООН - 80  като стъпка към по-силна организация и подкрепя реформите в ООН. Това заяви премиерът Росен Желязков, на среща с генералния секретар на световната организация Антонио Гутериш , съобщи правителствената..

публикувано на 26.09.25 в 09:28
Томислав Дончев

Исканията на опозицията за спиране на средствата по ПВУ вероятно ще имат ефект

Една от първите задачи на това правителство преди осем месеца беше буквално спасяването на българския План за възстановяване и устойчивост, заяви преди началото на днешното заседание на Министерския съвет вицепремиерът Томислав Дончев. По думите..

публикувано на 25.09.25 в 13:44

Външният министър пред Б4: Разширяването на ЕС е естествен приоритет за нас

В рамките на 80-ата сесия на Общото събрание на ООН министърът на външните работи на България Георг Георгиев участва в среща във формат Б4 (на балканските страни - България, Гърция, Румъния, Хърватия). Фокусът беше върху европейската интеграция на..

публикувано на 24.09.25 в 17:25