Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Северна Македония подписват споразумение за трансграничен железопътен тунел

Снимка: REUTERS

Министерският съвет одобри изменения в Споразумението между България и Северна Македония за подготовката, изграждането и експлоатацията на трансграничен железопътен тунел. “След проведена кореспонденция са получени бележки от северномакедонската страна, които българското правителство приема и одобрява окончателния документ”, съобщи правителствената пресслужба.

Уточнени са проектната дължина на тунела и нейното разпределение между двете държави, както и факта, че след въвеждането му в експлоатация всяка острана ще носи отговорност за поддръжката на своята част от съоръжението.



Подписването на споразумението е ключова стъпка към свързването на железопътните системи на двете страни и завършването на железопътния коридор София – Скопие – Дуръс – Бари, който е част от транспортния коридор “Западни Балкани – Източно Средиземноморие” и стратегическия Коридор 8. 

Очаква се документът да бъде подписан до края на годината и впоследствие изпратен до Европейската комисия и европейските финансиращи институции, информира БГНЕС. 


Редактор: Диана Цанкова
Снимки: REUTERS, Facebook/ SAGOV

По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Наталия Киселова

Председателят на парламента от БСП отстъпи мястото си на зам.-председателя от ГЕРБ

Подадох заявление, с което се оттеглям от длъжността "Председател на Народното събрание", обяви председателят на парламента Наталия Киселова, след като откри пленарното заседание на 29 октомври. "В изминалите дни беше казано, че в политиката..

публикувано на 29.10.25 в 10:55
Георги Георгиев

България очаква да бъде извадена от "Сивия списък" на FATF

До средата на 2026 г. България трябва да бъде извадена от "Сивия списък" на държавите несанкциониращи в достатъчна степен прането на пари от незаконни дейности. Това каза министърът на правосъдието Георги Георгиев за БНТ. От 25 критерия за..

публикувано на 27.10.25 в 08:18

Българската отбранителна индустрия предоставя възможности за успешни партньорства

" Доказалата се със своето качество и получила международно признание българска отбранителна индустрия предоставя отлични възможности за установяване на успешни партньорства и задълбочаване на двустранното сътрудничество с Виетнам в сферата на..

публикувано на 24.10.25 в 16:15