Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът "Аз съм българче" с финални прояви в Букурещ

Фотоизложбата "Босилеград преди и сега" гостува в Румъния

Снимка: Посолство на България в Румъния / Фейсбук

Фотоизложбата  "Босилеград преди и сега" ще бъде представена през този уикенд като част от културната програмата на 17-ото издание на фестивала "Аз съм българче" в Букурещ. Форумът представя възможност на българските деца по света да покажат, как съхраняват българския дух и култура зад граница чрез конкурси в различни творчески направления, а финалът всяка година е в различна държава.



Посещението на групата босилеградчани, сред които има и две деца, наградени в тазгодишните конкурси на фестивала, ще се осъществи по покана на организаторите, съобщава БТА. 

Представители на босилеградското сдружение "ГЛАС" ще покажат част от фотоизложбата "Босилеград преди и сега", която през пролетта гостува и в Тимишоара. Изложбата съдържа 40 пана с пейзажи от Босилеград и няколко околни села. Експозицията представя също традиционната босилеградска носия. Фотосите са направени от българските фотографи Асен Великов, Вихрен Георгиев и Владислав Чанев на първия фотопленер в Босилеград през лятото на 2023 г.

Снимка: Асоциация

Културната програма на фестивала, който ще се състои основно в Българското посолство в Букурещ, включва изложба на лауреатите и участниците в конкурса за рисунки "Аз съм българче... син съм на юнашко племе", "Българското ми по света" и "Земята, децата и бъдещето", както и прожекция на късометражния филм "Преобразуващата сила на думите в българската обредност", представен от Регионална библиотека "Стоян Чилингиров" в Шумен.

Кръгла маса на тема "Асоциации в действие, практики, дейности, взаимодействия", прожекция на документалния филм "Твърди черупки", тържествен концерт и церемония по награждаването с участието на ансамбъл "Българче" от румънския град Винга, ученици от БНУ "Йордан Йовков" и лауреати на тазгодишното издание на "Аз съм българче" също ще бъдат част от програмата на фестивала. Негов инициатор е Деана Иванова от Асоциацията на българите "Т.А.Н.Г.Р.А".  

Редактор: Диана Цанкова
Снимки: Посолство на България в Румъния / Фейсбук, БТА, Асоциация "Т.А.Н.Г.Р.А." - Мадрид, Испания


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Рига представят изложба по повод 140 години от Съединението на България

В латвийската столица Рига е представена специална изложба, посветена на 140-ата годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. "По начин най-благороден" е мотото на  Съединението на България през 1885 г., което се е..

публикувано на 08.11.25 в 21:34

Български медици правят прегледи по репродуктивна медицина в Албания

Албания и България си подадоха ръка в името на още едно родено дете. В късния следобед на 7 ноември започнаха първите по рода си безплатни профилактични прегледи по репродуктивна медицина, водени от български специалисти в албанския град Корча –..

публикувано на 08.11.25 в 13:09

В Хага предстои форум "Кариера и живот: Защо в България?"

Хага, Нидерландия, е домакин на форума "Кариера и живот: Защо в България?". Събитието, планирано за 9 ноември от 10,00 ч. на адрес Binckhorstlaan 249, Den Haag 2516 BB, ще представи пред сънародниците ни възможност да открият нови..

публикувано на 07.11.25 в 14:09