Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Димитър Петков, началник на отделението по съдова и ендоваскуларна хирургия в болница „Тракия“, Стара Загора

30% от тежко COVID болните развиват венозна тромбоза

Тромбозите са едно от честите усложнения на Covid-19 инфекцията, при която се развиват тромби в артериалната и венозната система на пациентите. Рискът от дълбока венозна тромбоза (съсиреци в дълбоките вени на крайниците) е изключително висок, особено при тежко болните, хоспитализирани в интензивни отделения. Вероятността за развитие на това усложнение е около 30% навсякъде по света. Това съобщи доц. Димитър Петков, началник на отделението по съдова и ендоваскуларна хирургия в болница „Тракия“, Стара Загора. Той предупреди, че подобен риск съществува и след болничното лечение. Специалистът препоръча при необичайни проблеми, например оток на долните крайници, хората да търсят съвет от лекар.

„Възможно е да се наблюдават тромбози, тоест остри запушвания на артериите на крайниците, които са много опасни, тъй като спирането на доставката на кръв до тъканите дори може да доведе до загуба на крайника. Там появата на остра болка, изтръпване, побледняване на крайника са симптоми, които да насочат пациента веднага да потърси лекарска помощ“, отбеляза в разговора доц. Петков, като акцентира върху това, че за хората с разширените вени няма противопоказания да бъдат ваксинарани.

Европейската агенция по лекарствата EMA обяви през октомври, че започва преглед в реално време на ново антивирусно средство срещу Covid-19.  Докато на този етап ваксините са основното оръжие срещу Covid-19, експерименталното хапче може да промени битката с коронавируса. Според доц. Димитър Петков всяко оръжие, което науката ни предоставя ще е от полза както за пациентите, така и за лекарите.

В болница „Тракия“ се прилагат световно утвърдени практики и тенденции в диагностиката и лечението на съдовите заболявания. Високотехнологичното лечебно заведение е сред първите в страната, където се извършва успешно ендоваскуларна (безкръвна) интервенция при стеснения и запушвания на артериалната система и много други манипулации.

Има ли пряка връзка между тромбозите и ваксините против Covid-19? Какви са предизвикателствата пред съдовата хирургия? Чуйте подробности от интервюто с доц. д-р Димитър Петков д.м., който неотдавна бе избран за председател на Българското дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология в новия 2-годишен мандат на съсловната организация. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Психиатриите тънат в мизерия

Намаляване на пациентите в психиатричните болници и подобряване на условията в тях. За такава реформа в психиатричната помощ се обявиха последните управляващи. В техния план за възстановяване и устойчивост е предвидено да бъдат реновирани 34..

публикувано на 13.04.24 в 12:05

Мобилни медицински кабинети ще заработят в труднодостъпни селища на три области

От есента ще заработят мобилни медицински кабинети с екипи от специалисти, оборудвани с апаратура за клинична лаборатория в трудонодостъпните села на областите Стара Загора, Сливен и Бургас. С тях ще се провеждат информационни кампании, ефективна..

публикувано на 11.04.24 в 12:09

Съдбата на електронните рецепти

От началото на седмицата електронните рецепти за антибиотици отново са задължителни. В края на миналата година здравното министерство върна възможността за хартиени рецепти. Преди това, в средата на октомври, бе обявено, че те остават в..

публикувано на 06.04.24 в 12:52

Как да се справим с болките в кръста?

Болките в областта на гърба и по-конкретно в кръста се нареждат на второ място по честота на оплакванията сред пациенти в световен мащаб. Всеки човек е изпитвал подобни оплаквания, ако не често, то поне веднъж през живота си, а в тази връзка..

публикувано на 30.03.24 в 12:20

Мащабна кампания за борба с туберкулозата

Над 100 души бяха изследвани за туберкулоза през тази седмица в региона по повод Световния ден за борба със заболяването – 24 март. 30 от пробите са отрицателни, а резултатите на останалите ще са готови до няколко дни. Това съобщи в здравното..

публикувано на 23.03.24 в 12:38

Увеличава се броят на засегнатите от алергии

Приблизително 20 процента от населението в световен мащаб е засегнато от алергии. Те обичайно са предвидими, протичат еднотипно и за тях е характерна сезонна повторяемост. Това коментира имунологът Проф. д-р Ирена Манолова. Броя на..

публикувано на 22.03.24 в 12:27

Алергичните състояния не бива да се подценяват

Алергичните реакции зачестяват, но хората понякога трудно забелязват симптомите. След посещение при различни специалисти, грешна диагностика и лечение, често се стига до извод, че става въпрос заалергия. Състоянието не бива да се подценява, това..

публикувано на 22.03.24 в 12:19

21 март – Международен ден на хората със синдром на Даун

На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун. Тази дата не е избрана случайно. Синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.  За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум..

публикувано на 21.03.24 в 11:40

Акупунктура помага на тялото да се излекува

Акупункурата  е метод, при който с иглоубождане в биологично активна точка се стимулират всички жлези с вътрешна секреция. Това помага да се постигне вътрешният баланс в организма. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът..

публикувано на 16.03.24 в 12:49

Влизаме през телефона в здравното си досие

QR код за достъп на гражданите до електронното им досие се предвижда от здравните власти. Идеята е всеки, който има смартфон или таблет, да направи справка  без електронен подпис.  За активирането на новата, по-лесна възможност на услугата,..

публикувано на 15.03.24 в 15:29