От Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно здраве отчитат подобряване на качеството на живот на хората със СПИН. Това сочат данните от международен проект по темата, съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" доц. Боряна Парашкевова, регионален координатор на асоциацията. Тя допълни, че от началото на годината до момента организацията вече е реалилизирала няколко успешни кампании. Те са насочени към обучението на ученици от студенти по медицина, като темата за СПИН и полово предаваните болести е водеща.
През тази година ще обърнем внимание на уязвимите общности, като за целта планираме няколко кампании в ромска среда. Употребата на интравенозни наркотици и рискът от предаването на СПИН, хепатит В и С, както и семейното планиране ще бъдат на преден план в работата ни с тези хора, допълни доц. Парашкевова.
През 2022 година работата на асоциацията беше насочена към младите хора и към здравето на подрастващите. Основният фокус беше върху здравословния начин на живот с акцент върху психичното, сексуалното и репродуктивното здраве, добави още координаторът за Стара Загора. Кампаниите насочват вниманието на обществото към сексуално преносими инфекции, както и към психологичната подкрепа при неблагоприятни здравни ситуации като пандемията.
Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с доц. Боряна Парашкевова.
България беше домакин на Европейското първенство по мини футбол за хора с диабет. Състезанието се проведе от 6 до 10 юли във Варна. В него взеха участие 9 национални отбора – Великобритания, Ирландия, Полша, Португалия, Хърватия, Словения,..
Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. Изнесеният пункт на РЗИ – Стара Загора ще бъде разположен на 22 юли 2025 г. в Гълъбово пред Общината от 17:00 до 19:30..
Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. На 15 юли изнесен пункт на Регионалната здравна инспекция в Стара Загора ще бъде разположен в Казанлък на площад..
В желанието си да останем активни и да поддържаме добра форма често спортуваме без да сме наясно с физическите си възможности, което несъмнено води до на пръв поглед безобидни, но с натрупване много сериозни травми. Точно за това специалистите..
Сезонни и плодове и зеленчуци са най-добрата и полезна храна, която можем да дадем на тялото си през горещото лято . Те осигуряват естествена хидратация, антиоксидантна защита и подпомагат терморегулацията на организма. Това каза в..
Провокирана от колебливото отношение на българите към менталното здраве и след личен сблъсък с проблем, който изисква психологическа подкрепа, Моника Николаева създава Safespace.help – платформа, предоставяща професионална и персонализирана онлайн..
Болките в гърба са едно от най-честите оплаквания. Опитът показва, че около 90% от хората са имали поне веднъж в живота си болки в гърба или шията, а при 50% тези оплаквания са периодични. Причината за болката е претоварване на мускулите,..
Положителен финансов резултат и печалба от 5,4 млн. лв. отчита за миналата 2024 година старозагорската университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович“. Това става ясно от годишния доклад за дейността на лечебното заведение, представен и приет на..
Летните жеги се оказват не само физическо, но и сериозно психическо предизвикателство – особено за младите хора. За това предупреди психологът Радост Овагимян, след като млад мъж от Стара Загора заплаши да скочи от шестия етаж. Инцидентът бе..
Здравноосигурените лица могат да се обърнат към всеки общопрактикуващ лекар в района, в който временно пребивават. Това заяви д-р Жулиета Здравкова, директор на РЗОК Стара Загора, припомняйки на гражданите какви са правата при нужда от медицинска..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net