Общо 1040 здрави доброволци от София и Пловдив се включиха в пилотната фаза на мащабния проект "Геномът на България", дарявайки кръв. Изследването реализираха медицинските университети в двата града със средства от Европейската комисия и МОН, съобщи проф. Радка Кънева, ръководител на Центъра по молекулна медицина в столицата (ЦММ).
От събраните кръвни проби в ЦММ ще бъде изолирана ДНК, която да бъде прочетена изцяло (пълно геномно секвениране), за да се открият всички вариации в генома на участниците. Това ще помогне за оформяне на колективния ни геном. Анализът на данните и прилагането на геномната медицина в клиничната практика може да ускори по-ранната и прецизна диагностика и профилактика, както и по-ефективното лечение на онкологични и генетични заболявания, "да се намери персонализиран подход за всеки пациент, базиран на неговия генотип", отбеляза проф. Кънева.
"Геномът на България" изпревари още по-амбициозния „Геномът на Европа“, за който Еврокомисията даде зелена светлина през април тази година. За него ще е нужно да се съберат генетичните данни на 6500 пълнолетни български граждани от всички географски райони на страната. Очаква се в инициативата да се включат медицинските университети и факултети у нас.
"Геномът на Европа" ще ползва данни на поне 100 000 граждани на Стария континент. Фокусът сега е върху регулаторните промени на европейско и национално ниво, свързани с достъпа, изследването и съхранението на генетична информация за здравни цели, подчерта проф. Кънева.
В рамките на водещата евроинициатива "1+ милиона генома" (1+ MG) ще бъдат проучени геномите на 500 000 здрави хора и още толкова с различни заболявания, а крайната цел е представителна извадка за Европа и нов тласък за медицината.
Проф. Радка Кънева взе участие в 23-ата национална среща "Географски неуравновесеното медицинско обслужване - проблеми и прогнози", организирана от Юлия Пискулийска, която е председател на фондация "МОСТ" /Медии, общество, семейство, традиции/. Под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова форумът събра изявени учени, лекари, общественици и журналисти, които обсъждаха новостите в скрининга и лечението на редките и онкологични заболявания. Поставен бе и проблемът за достъпа до медицински специалисти в малките населени места и несъответствията в медицинската грижа за пациентите.
Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...
Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..
Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..
На 14 ноември, Световен ден за борба с диабета, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ „Диабет“ в Стара Загора ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден. Сдружението, което е..
Община Стара Загора е партньор в инициатива в полза на здравето на хората, която ще се проведе на 15 ноември, петък, в търговския комплекс HOLIDAY PARK на бул. „Никола Петков” № 52. Безплатните прегледи ще проверяват основни здравни показатели и функцията..
Около 770 000 са диагностицираните с диабет в България и още около 200 000 са в риск. В световен мащаб до 2045г. се очаква хората с инсулинова резистентност да достигнат 800 000 000. Данните обобщи в предаването „60 минути повече здраве“ д-р Мария..
Ракът на простатата вече е на първо място по разпространение сред онкологичните заболявания при мъжете в България. До момента най-много у нас бяха случаите на рак на белия дроб, но тенденцията се променя. Това съобщи в здравното предаване на..
Апарат за компютърна томография ще е най-новата придобивка за Специализираната болница за активно лечение на пневмо - фтизиатрични заболявания в Стара Загора, съобщи управителят доктор Камелия Харачерова . Скенерът ще даде възможност за детайлно..
„Диагностично-консултативен център I“ в Стара Загора провежда кампания за профилактика на рака на маточната шийка, насочена към жени на възраст между 20 и 29 години и 40 и 49 години. Инициативата включва безплатни гинекологични прегледи и..
Всяка шеста двойка в света има репродуктивни проблеми и България не е изключение. У нас обаче темата все още се смята за табу, а пътят към родителството е нелек. В 99% от случаите стерилитетът е здравословен проблем, равностойно разпределен дали..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net