Общо 1040 здрави доброволци от София и Пловдив се включиха в пилотната фаза на мащабния проект "Геномът на България", дарявайки кръв. Изследването реализираха медицинските университети в двата града със средства от Европейската комисия и МОН, съобщи проф. Радка Кънева, ръководител на Центъра по молекулна медицина в столицата (ЦММ).
От събраните кръвни проби в ЦММ ще бъде изолирана ДНК, която да бъде прочетена изцяло (пълно геномно секвениране), за да се открият всички вариации в генома на участниците. Това ще помогне за оформяне на колективния ни геном. Анализът на данните и прилагането на геномната медицина в клиничната практика може да ускори по-ранната и прецизна диагностика и профилактика, както и по-ефективното лечение на онкологични и генетични заболявания, "да се намери персонализиран подход за всеки пациент, базиран на неговия генотип", отбеляза проф. Кънева.
"Геномът на България" изпревари още по-амбициозния „Геномът на Европа“, за който Еврокомисията даде зелена светлина през април тази година. За него ще е нужно да се съберат генетичните данни на 6500 пълнолетни български граждани от всички географски райони на страната. Очаква се в инициативата да се включат медицинските университети и факултети у нас.
"Геномът на Европа" ще ползва данни на поне 100 000 граждани на Стария континент. Фокусът сега е върху регулаторните промени на европейско и национално ниво, свързани с достъпа, изследването и съхранението на генетична информация за здравни цели, подчерта проф. Кънева.
В рамките на водещата евроинициатива "1+ милиона генома" (1+ MG) ще бъдат проучени геномите на 500 000 здрави хора и още толкова с различни заболявания, а крайната цел е представителна извадка за Европа и нов тласък за медицината.
Проф. Радка Кънева взе участие в 23-ата национална среща "Географски неуравновесеното медицинско обслужване - проблеми и прогнози", организирана от Юлия Пискулийска, която е председател на фондация "МОСТ" /Медии, общество, семейство, традиции/. Под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова форумът събра изявени учени, лекари, общественици и журналисти, които обсъждаха новостите в скрининга и лечението на редките и онкологични заболявания. Поставен бе и проблемът за достъпа до медицински специалисти в малките населени места и несъответствията в медицинската грижа за пациентите.
В Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“ ЕООД – Стара Загора извършват прегледи за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи...
Районната колегия на Българския лекарски съюз има изцяло обновен сайт. Той разполага с много и лесно достъпна информация както за работата на лекарите на местно ниво, така и на национално. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..
Успешна донорска ситуация реализира Университетската болница "Проф.Стоян Киркович" в Стара Загора преди ден. Шанс за живот на трима даде 43-годишен мъж в мозъчна смърт от града. Сложната интервенция по експлантация на бъбреци и черен дроб беше извършена в..
Стара Загора не е включена в проекта за изграждане на т.нар. "строук центрове" за лечение на инсулт по Плана за възстановяване и устойчивост заради близостта си до Пловдив, където вече е планиран такъв център. Това посочват от Министерството на..
Има смисъл от създаването на "stroke център" за лечението на мозъчен инсулт в Стара Загора . Заболяването е социалнозначимо и покосява 50 000 българи годишно. Около 10% от тях губят живота си, а голяма част от преживелите развиват различна степен на..
От Асоциацията на помощник-фармацевтите обявиха протестна готовност. Те се обучават в медицинските колежи в 3-годишен курс и завършват със степен "професионален бакалавър". От гилдията смятат, че у нас липсва регулация, съответстваща на възприетите и..
От Регионалната здравна инспекция отчитат сериозен ръст на имунизираните. През 2022 година в област Стара Загора срещу грип са се ваксинирали почти 10 хиляди души, а през 2023-та те вече са 13 хиляди, които съставляват около 4 % от..
Две старозагорски педиатърки поканиха малките си пациенти и техните родители на рисуване на двора. Целта на импровизираното неделно събитие беше да се поговори отново за чистите ръце, за профилактиката и за личното здраве изобщо. Децата..
На стилна церемония снощи Районната лекарска колегия раздаде годишните си награди по повод 19 октомври - Ден на българския лекар и 123 години от създаването на съсловната организация. Те се присъждат в 5 категории: лекар на годината;..
Изкуственият интелект (AI) започва да играе важна роля в анестезиологията, като помага на лекарите в избора на подходящи медикаменти и дозировки, особено в големите болници. Това съобщи д-р Кирил Добрев в Международния ден на анестезиолога. „..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net