Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напредък в установяването на българския геном, търсят доброволци за европейския

Проф. Радка Кънева
Снимка: Център по молекулна медицина

Общо 1040 здрави доброволци от София и Пловдив се включиха в пилотната фаза на мащабния проект "Геномът на България", дарявайки кръв. Изследването реализираха медицинските университети в двата града със средства от Европейската комисия и МОН, съобщи проф. Радка Кънева, ръководител на Центъра по молекулна медицина в столицата (ЦММ). 

От събраните кръвни проби в ЦММ ще бъде изолирана ДНК, която да бъде прочетена изцяло (пълно геномно секвениране), за да се открият всички вариации в генома на участниците. Това ще помогне за оформяне на колективния ни геном. Анализът на данните и прилагането на геномната медицина в клиничната практика може да ускори по-ранната и прецизна диагностика и профилактика, както и по-ефективното лечение на онкологични и генетични заболявания, "да се намери персонализиран подход за всеки пациент, базиран на неговия генотип", отбеляза проф. Кънева.

"Геномът на България" изпревари още по-амбициозния „Геномът на Европа“, за който Еврокомисията даде зелена светлина през април тази година. За него ще е нужно да се съберат генетичните данни на 6500 пълнолетни български граждани от всички географски райони на страната. Очаква се в инициативата да се включат медицинските университети и факултети у нас.

"Геномът на Европа" ще ползва данни на поне 100 000 граждани на Стария континент. Фокусът сега е върху регулаторните промени на европейско и национално ниво, свързани с достъпа, изследването и съхранението на генетична информация за здравни цели, подчерта проф. Кънева. 

В рамките на водещата евроинициатива "1+ милиона генома" (1+ MG) ще бъдат проучени геномите на 500 000 здрави хора и още толкова с различни заболявания, а крайната цел е представителна извадка за Европа и нов тласък за медицината. 

Проф. Радка Кънева взе участие в 23-ата национална среща "Географски неуравновесеното медицинско обслужване - проблеми и прогнози", организирана от Юлия Пискулийска, която е председател на фондация "МОСТ" /Медии, общество, семейство, традиции/. Под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова форумът събра изявени учени, лекари, общественици и журналисти, които обсъждаха новостите в скрининга и лечението на редките и онкологични заболявания. Поставен бе и проблемът за достъпа до медицински специалисти в малките населени места и несъответствията в медицинската грижа за пациентите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България – домакин на Европейското по футбол за диабетици

България беше домакин на Европейското първенство по мини футбол за хора с диабет. Състезанието се проведе от 6 до 10 юли във Варна. В него взеха участие 9 национални отбора –  Великобритания, Ирландия, Полша, Португалия, Хърватия, Словения,..

публикувано на 19.07.25 в 12:28

Продължава кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве

Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. Изнесеният пункт на РЗИ – Стара Загора ще бъде разположен на 22 юли 2025 г. в Гълъбово пред Общината от 17:00 до 19:30..

публикувано на 18.07.25 в 12:04

Популяризират мобилното приложение еЗдраве в Казанлък и Павел баня

Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. На 15 юли изнесен пункт на Регионалната здравна инспекция в Стара Загора ще бъде разположен в Казанлък на площад..

публикувано на 15.07.25 в 14:45

Спортните травми засягат най-често коляното и глезена

В желанието си да останем активни и да поддържаме добра форма често спортуваме без да сме наясно с физическите си възможности, което несъмнено води до на пръв поглед безобидни, но с натрупване много сериозни травми. Точно за това специалистите..

публикувано на 12.07.25 в 12:05

През лятото трябва да предпочитаме леки храни, богати на витамини и минерали

Сезонни и плодове и зеленчуци са най-добрата и полезна храна, която можем да дадем на тялото си през горещото лято . Те осигуряват естествена хидратация, антиоксидантна защита и подпомагат терморегулацията на организма. Това каза в..

публикувано на 07.07.25 в 17:01

Онлайн платформа помага да изберем подходящ психолог

Провокирана от колебливото отношение на българите към менталното здраве и след личен сблъсък с проблем, който изисква психологическа подкрепа, Моника Николаева създава Safespace.help – платформа, предоставяща професионална и персонализирана онлайн..

публикувано на 06.07.25 в 12:24

Акупунктура помага при болки в гърба

Болките в гърба са едно от най-честите оплаквания. Опитът показва, че около 90% от хората са имали поне веднъж в живота си болки в гърба или шията, а при 50% тези оплаквания са периодични. Причината за болката е претоварване на мускулите,..

публикувано на 05.07.25 в 12:23

Университетската болница "Киркович" - без задължения и на печалба за 2024 година

Положителен финансов резултат и печалба от 5,4 млн. лв. отчита за миналата 2024 година старозагорската университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович“. Това става ясно от годишния доклад за дейността на лечебното заведение, представен и приет на..

публикувано на 01.07.25 в 16:46

Горещините отключват психични кризи, алармират психолози

Летните жеги се оказват не само физическо, но и сериозно психическо предизвикателство – особено за младите хора. За това предупреди психологът Радост Овагимян, след като млад мъж от Стара Загора заплаши да скочи от шестия етаж. Инцидентът бе..

публикувано на 01.07.25 в 13:30

Лято и здраве: Какво трябва да знаем, ако се наложи медицинска помощ по време на почивка?

Здравноосигурените лица могат да се обърнат към всеки общопрактикуващ лекар в района, в който временно пребивават. Това заяви д-р Жулиета Здравкова, директор на РЗОК Стара Загора, припомняйки на гражданите какви са правата при нужда от медицинска..

публикувано на 29.06.25 в 11:30