Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ева Рас от Сърбия е носителка на голямата награда на тазгодишния конкурс "Мелнишки вечери на поезията"

 

    Голямата награда на тазгодишния конкурс "Мелнишки вечери на поезията" заслужи Ева Рас от Сърбия. Тя й бе присъдена от международно жури с председател Марин Кадиев от България и членове Никола Вуколич от Сърбия и Разме Кумбароски от Македония.Наградите бяха обявени снощи на церемония в Мелник, където вчера пристигнаха участниците - около 60 творци, 15 от които от чужбина, в поредното издание на международния фестивал на поезията в най-малкия град на България. Освен носителя на голямата награда, с първа награда бе отличен Евгени Велев от София за стихотворението "Кожа на жена".Награда за стихотворение за Мелник бе присъдена на Магдалена Шумарова от Петрич. Наградата "Горчиво вино" получи Йорданка Господинова от Кърджали за цикъл стихотворения за виното. Специалната награда на "Мелнишките вечери на поезията" за белетристика, която тази година се връчва за първи път, бе присъдена на Георги Балабанов от Генерал Тошево.Поетичният празник продължи в петък с нощен рецитал на свещи. За днес програмата предвижда моноспектакъл на сръбската писателка и актриса Ева Рас в Кордопуловата къща. Свои нови поетични творби тук ще представят и участниците в конкурса "Горчиво вино".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разследват жестоко отношение към куче в Банско

Под надзора на Районна прокуратура – Благоевград, Териториално отделение – Разлог, се води разследване по досъдебно производство, образувано за извършено престъпление – проявена жестокост към гръбначно животно. Полицейски служители са установили и разпитали свидетел, публикувал видеоклип в социалните мрежи, съдържащ данни за жестоко отношение към..

публикувано на 30.07.25 в 15:41

Пожарът в Пирин през очите на доброволец

Природните бедствия ни напомнят колко крехък е човек пред силата на природата. Но именно в такива тежки моменти виждаме колко силни сме, когато сме заедно. Доброволците и аварийните екипи, заедно с пожарникарите, са в окото на пожара в Пирин. Над 160 пожарникари, горски и доброволци са на терен вече шести ден. Там е и Сдружение..

публикувано на 30.07.25 в 15:04

Превантивни мерки срещу болестите по преживните животни в Кюстендилско

Превантивни мерки срещу шарката по овцете и козите и чумата по дребните преживни животни прие Областната епизоотична комисия в Кюстендил. Заседанието се проведе с цел превенция заради влошената епизоотична обстановка в страната по отношение на двете заболявания. Мерките, предприети от комисията, задължават Гранична полиция да организира и провежда..

публикувано на 30.07.25 в 14:30

Шведските самолети в готовност да се включат в борбата с пожарите у нас

По Механизма за гражданска защита на ЕС на Аерогара - Пловдив пристигнаха два самолета от Швеция, които ще се включат в битката с пожарите. Екипажите бяха посрещнати от заместник-министъра на вътрешните работи Тони Тодоров, заместник-директора на ОДМВР-Пловдив комисар Пламен Иванов и гл. инспектор Петър Петров от РДПБЗН.  “Предстои те да бъдат запознати..

публикувано на 30.07.25 в 14:09

Жена от Дупница занесе пари на телефонни измамници в Букурещ

Възрастна жена е предала на телефонни изманици сумата от 18 500 лв. и 20 грама златни накити. 81-годишната жена от Дупница била въведена в заблуждение, че помага на службите. На измамената жена било обяснено, че след като службите си свършат работата, служител на Вътрешна сигурност от МВР ще върне парите и ценностите на сина й. Жената предала част от..

публикувано на 30.07.25 в 13:21

Отменят музикалната част от събора на Попови ливади в знак на съпричастност

Поради усложнената обстановка и бушуващия пожар в Пирин планина, Община Гоце Делчев изразява своята съпричастност към случващото се и отменя музикалната част от програмата на Традиционния събор по повод 122 години от избухване на Илинденско-Преображенското въстание. Годишнината ще бъде почетена с официална програма пред паметника на Гоце Делчев в..

публикувано на 30.07.25 в 12:23

Над 40 сгради са засегнати от пожара в Трънско

Изгасен е пожарът в Трънско, каза кметът Цветислава Цветкова. Обявеното бедствено положение в засегнатите от огъня населени места все още не е отменено. Най-вероятно то ще остане в сила до петък. Още няколко дни ще продължат и дежурствата на място на пожарникари, полицаи и горски служители. Вече е възстановено електрозахранването в най-пострадалото от..

публикувано на 30.07.25 в 11:58