Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутатът Мария Габриел обявява традиционния конкурс за ученици на европейска тематика

 

    Евродепутатът Мария Габриел (ЕНП/ГЕРБ) обявява конкурс на европейска тематика за три възрастови категории ученици от Благоевградска и Русенска област. Тази година темите на конкурса са вдъхновени от провъзгласяването на 2013-а година за "Европейска година на гражданите".
    Целта на конкурса е да насърчи учениците да споделят своите виждания за значението на европейското гражданство и за това как те възприемат своите права и задължения като граждани на обединена Европа. Младите европейци имат възможност да представят и своите идеи за възможностите и предизвикателставата, пред които е изправена България като една от най-новите държави членки на ЕС.
    Децата в категория от 1-ви до 6-и клас трябва да направят рисунка или колаж на тема „Аз съм европейски гражданин”. Всеки от участниците трябва да приложи към творбата си и кратък текст, в който да опише нейната основна идея.
    Втората категория обхваща учениците от 7-и до 9-и клас. Тяхната задача е да напишат есе на тема „5 години България в ЕС – възможности и предизвикателства”. Идеята е да представят своята позиция, относно осведомеността на гражданите за правото им да пребивават свободно в рамките на Европейския съюз, как да се повиши тяхната осведоменост за начините, по които могат да се възползват от правата и политиките на ЕС и да се стимулира активното им участие в разработването на политики на Съюза. Младите писатели могат да споделят и своите идеи за засилването на социалното сближаване и взаимното разбирателство между европейските народи.
    Третата категория участници в конкурса обхваща учениците от 10-и до 12-и клас. Те трябва да демонстрират умения при изработването на мултимедийна презентация на тема „Европейската година на гражданите 2013 – моят личен принос”. Основното изискване за презентацията е да бъде с времетраене до 5 минути. Краен срок: 10 декември 2012 г.
    Материалите могат да се изпращат по пощата или по електронен път на следните адреси: за участниците от област Благоевград - Европейски информационен център на Мария Габриел, п.к. 2933, Хаджидимово, ул. "Димо Хаджидимов" №49. Електронният адрес е concours@mariya-gabriel.eu.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Втори хеликоптер се включва в гасенето на пожара в района на село Илинденци

Втори хеликоптер се включва в гасенето на пожара в района на село Илинденци, съобщиха с пост във Фейсбук от Министерството на отбраната. Военнослужещите с хеликоптер Ми-17 излетяха в 15:38 ч. от 24-та авиобаза, за да подпомогнат действията по потушаване на пожара, допълват от министерството.

публикувано на 26.07.25 в 16:42

Инициативата на Община Благоевград „Ела си в Благоевград“ продължава

С богата програма и силна емоционален заряд преминава вторият ден от инициативата на Община Благоевград „Ела си в Благоевград“ . Събитието събира благоевградчани от цял свят, за да отпразнуват връзката си с родния град. Заместник- кметът на Благоевград, Боряна Шалявска, подчерта значението на инициативата, насочена към създаване на усещане за..

публикувано на 26.07.25 в 15:50
Глаевн комисар Александър Джартов

Комисар Александър Джартов: Не можем да кажем,че пожарът е овладян

Около  14 часа хеликоптерът на ВВС възобнови гасенето по въздуха, но битката с пожара е изключително тежка. Направените от тежки машини просеки го ограничиха, в посока населените места и  към територията на НП „Пирин“, но това бързо може да се промени, каза  на брифинг главен комисар Александър Джартов, който ръководи действията на огнеборците на..

публикувано на 26.07.25 в 14:16

Голямо количество наркотици са открити и иззети от имот в столицата

Голямо количество наркотици- над 1.5 кг суха зелена тревиста маса и половин бидон с марихуана, са открити и иззети от имот в столицата, ползван от 36-годишния мъж, задържан преди два дни в Трън.  Познатият на полицията столичанин бе задържан на 24 юли на територията на гр. Трън при специализирана полицейска операция, насочена към противодействие на..

публикувано на 26.07.25 в 11:35

21 служители на ГДПБЗН гасят пожар около село Илинденци

За момента няма опасност за населените места.  Сигналът за пожара около село Илинденци, община Струмяни е получен снощи около 20:44 часа. На място веднага са изпратени 3 пожарни автомобила с 8 служители на РДПБЗН-Благоевград и служители Държавното горско стопанство. Към полунощ поради силен вятър  площите на пожара се увеличават и към момента той е..

публикувано на 26.07.25 в 11:33

Военен хеликоптер се включи в гасенето на пожара край Илинденци

Пожарът е активен, има три булдозера, които изграждат просеки около периметъра на пожара, за да може да се ограничи развитието му и да има достъп за пожарните автомобили. Има около 25 човека служители на Горското стопанство, пожарникари от Сандански, Петрич и Разлог. Около 250 - 300 декара е засегната площ. Два от фронтовете са овладени.В момента няма..

публикувано на 26.07.25 в 11:26

Българският патриарх Даниил ще посети дупнишкото село Яхиново

Българският патриарх Даниил ще оглави патриаршеска литургия в с. Яхиново, община Дупница, днес. Българският патриарх и Софийски митрополит ще оглави патриаршеска света литургия и ще отслужи обновление на храма по повод извършения ремонт. Посещението на Българският патриарх Даниил съвпада с датата 26 юли, когато православната църква почита света..

публикувано на 26.07.25 в 08:48