Това се налага заради масовото разпространение на процесионката и вредите, които нанася на иглолистните дървета. Пръскането с авиационна техника ще се осъществи в дните 18, 19 и 20 септември в землищата на Марчево, Хвостяне, Дъбница, Осиково и Рибново. Близо 1 500 дка ще бъдат обработени с препарата, който е биоразградим и не е опасен. Въпреки това собствениците на пчели и пчелни семейства трябва да ги приберат в посочените дни. Над 5 000 дка иглолистни гори в пиринско са нападнати от борова процесионка. Ако не се предприемат спешни действия, е възможно нарушаване не само на екологичната стабилност, но и нанасянето на значителни икономически щети. Общо 39 000 лева са предвидени във финансовите планове в благоевградско за провеждане на авиобиологична борба. Това е най-ефикасният метод за регулиране на степента на нападенията и ограничаване на разпространението на процесионката. Горските насаждения ще бъдат обработени с препарат за растителна защита, който е ново поколение биологични продукти и е напълно безвреден за хората, животните, птиците и пчелите.
Композицията, която включваше и вагон от правителствения влак „Витоша Експрес“, бе теглена от легендарния парен локомотив, наричан „Баба Меца”. Десетки перничани и много деца изпълниха перона на гарата в Перник в очакване на ретровлака. „Чакаме локомотива с нетърпение. Виждате колко хора са дошли и смятам, че е хубава атракция за тях на този ден да..
Благотворителен базар и културни събития се организират в община Разлог в подкрепа на 3-годишния Димитър Димитров от село Баня. Той е диагностициран с левкемия и има нужда от спешна трансплантация на костен мозък и се нуждае от лечение в Турция. На 1 юни от 11:00 часа на площад „Преображение“ в Разлог родители на деца от детска градина..
На 1 юни отбелязваме Международния ден на детето. Началото на празничния ден в Благоевград започва в 10 часа с инициативата „По пътя на героите“, която ще се проведе на площад „Васил Левски“, където се намира бюст-паметникът на Апостола на свободата. От 11:00 до 13:00 часа в Градската градина ще се проведат различни активности за децата,..
Близо 1000 деца ще пеят и танцуват днес /1 юни/ на откритата сцена в пернишкото село Дивотино. Изявата им е в рамките на Националния детско-юношески фестивал „Чичо Стоян”, който по традиция се провежда в родното място на любимия на поколения български деца писател. Тази година той съвпада с Международния ден на детето - 1 юни. Настоящето издание е..
Благоевградчани подкрепиха националния протест "Искаме си лева, искаме си референдума" Стотици благоевградчани се събраха днес пред Областна администрация Благоевград, за да подкрепят запазването на българския лев и провеждането на референдум. Проявата е част от национална протестна инициатива, организирана от Граждански комитет и подкрепена от..
Протестиращите в защита на българския лев в Перник късаха и стъпкаха на земята снимки на европейски лидери. „Европейската зона е пътник, еврото- също е пътник, но важното е друго, че управляващите от 35 години не се съобразяват и не искат да чуят хората какво казват. А по конституция кой е властта в държавата? Суверенът / чл.1, ал.2/.Ал. 3- никой няма..
На 1 юни , неделя, държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват във Враца в отбелязването на 149 години от подвига на поета и революционер Христо Ботев и неговата чета. От 21.00 часа на пл. „Христо Ботев“ президентът ще произнесе слово по повод Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България..