„Националната програма за енергийна ефективност не ограничава по никакъв начин собствениците да извършват разпоредителни сделки с жилищата си“, заяви на разяснителна среща с домоуправители и жители на Перник председателят на Парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев. „Относно спекулациите на политическите ни опоненти, според които в следващите 5 години собствениците на апартаменти, които са се включили в сдружението, няма да имат право да продават жилищата си, подчертавам, че домът Ви е неприкосновена собственост и всеки има правото да се разпорежда с апартамента си“, каза Добрев. Той обясни, че срокът, в който съществува т.нар. Сдружение на собствениците, е поне 5 години единствено, за да може при необходимост да бъде подадено оплакване в гаранционния период. С подмяната на вертикалните с хоризонтални щрангове в жилищата, ще бъдат ограничени кражбите на топлоенергия, подчерта той и добави, че за да бъдат сменени щранговете, е необходимо едва 67% съгласие за подмяна от собствениците, които желаят да ограничат злоупотребите на съседите си. Заместник-кметът на Перник Владислав Караилиев разясни, че ако има апартаменти в даден блок, чиито собственици са неоткриваеми от съседите си, може да бъде потърсена помощ от Общината. Той посочи, че служба "Кадастър" разполага с имотен регистър, който може да даде информация кой е и къде се намира собственикът. На срещата стана ясно още, че ако жилището е наследствено или семейно, е необходимо съгласието на един наследник или член на семейството. На срещата присъства и народният представител д-р Вяра Церовска.
Кът на традициите, изграден в кметството в село Брежани, разказва за живота в миналото. В него се съхраняват парченца история – на селото, на семействата, на делника и празника. Разположен в голямо помещение на първия етаж на кметството, целта на Къта на традициите е да разказва на младите хора за бита и традициите, завещани от предците ни. Тук може..
Трънското туристическо дружество организира изкачване на връх Драговски камик, който е популярен сред местното население и туристите и като Трънският Матерхорн, по нетрадиционен маршрут. Походът ще премине през Ждрелото на река Ерма и тунела под Жилав камик и ще продължи към селата Богойна и Банкя. По време на прехода ще бъдат посетени Врабчанският..
Загасен е пожарът, който възникна рано сутринта в неделя на сметището за битови отпадъци край кюстендилското село Радловци. Повече от две денонощия на място работиха екипи на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил, както и техника на общинското предприятие "Чистота". Няма данни за опасност за хората и за..
Окръжен съд – Кюстендил, заедно с районните съдилища в Дупница и Кюстендил стартира кампания – обръщение към учениците „Да не се нападаме! Да си помагаме!“. Тя е провокирана от множество творби, на участници в Областния ученически конкурс „В страната на Справедливостта 2024 г.“, в които се засягат теми като: Агресия, Тормоз в училище, Домашно насилие...
Отбелязваме Световния ден за борба с рака. Мотото на деня за периода 2025-2027 г. е: "Уникални и единни", като акцентът е върху грижата в здравеопазването, насочена към хората и техните лични истории, поставени в центъра на дискусията, съобщава БТА. Денят се отбелязва от 2000 г. по инициатива на Международния съюз за борба с рака съгласно чл. 10 на..
С ритуал по полагане на цветя в Благоевград ще бъдат отбелязани 153 години от рождението на великия български революционер Гоце Делчев. Церемонията в знак на почит към една от най-светлите личности в родната история ще се състои на 4 февруари от 11.00 часа пред паметника на водача и идеолога на Българските македоно-одрински революционни комитети,..
Кръгла маса на тема "Туризмът в България - проблеми и перспективи" се проведе в Кюстендил. Инициативата е на Сдружение по туризъм в града и е по повод предстоящи промени в нормативната уредба, заложени в проектобюджета за 2025 година, свързани със ставките на ДДС. Срещата има за цел да насочи вниманието към туристическия отрасъл като..