Кметът на община Благоевград д-р Атанас Камбитов, областният управител на Благоевград Бисер Михайлов и гл. експерт на Българска банка за развитие Надежда Рангелова подписаха тристранно споразумения за саниране на сгради по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Събитието се състоя днес следобед в столицата. Благоевград е първият град, който подписа споразумение, което включва първите 10 договора за саниране на жилищни сгради в кварталите „Еленово”, „Струмско”, „Ален мак”. Общо подадените договори за цялата страна са 40, но първи подпис и печат получи Благоевград. „Това са първите договори, които подписахме, но до 10 дни очакваме да подпишем още 50. В рамките на месеца нашата цел е цифрата да достигне 100 блока”, категорично заяви кметът на община Благоевград д-р Атанас Камбитов. Той допълни, че това са около 70 % от панелните жилища в Благоевград като от програмата ще се възползват над 30 000 души. „Това ще бъде в полза не само на гражданите, но ще бъде и финансова инжекция за малкия и среден бизнес, който ще усвои между 50 и 60 милиона лева”, допълни още кметът Камбитов.
1145 обекта са проверени от регионалните здравни инспекции за периода 4-7 февруари. Акцията е по разпореждане на министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов и е свързана с нерегламентираното предлагане и прилагане на различни естетични процедури. Проверките обхващат обекти в цялата страна. Сред констатираните нарушения са наличие на ботулинов..
Мъж на около 40 години е починал при трудова злополука в хотел в Банско. Инцидентът е станал сутринта по време на ремонт на товарна платформа, с която се транспортирала посудата от ресторанта. Мъжът, който е служител по поддръжката на хотела, се опитал да отстрани аварията, но платформата се задвижила и го затиснала. За случая е подаден сигнал в..
„Кривият тунел“ в Кресненското дефиле е ремонтиран. Вече е осветен. Подновена е пътната настилка. Съоръжението е пребоядисано. Маркировката е подновена. Това съобщи на брифинг днес главен инспектор Сергей Алексов, началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Благоевград. Сменени са разделителните елементи през Кресненското дефиле, т.н. колчета. АПИ..
Възрастна жена е пострадала при пожар в къща в Перник. Инцидентът е станал в късния следобед вчера, съобщават от пресцентъра на ОДМВР- Перник. На подадения сигнал реагирали незабавно и локализирали пламъците два екипа пернишки огнеборци. Засегнати от пожара са техника и мебели, опушени са и стените на жилището. Пострадала е 85-годишна жена собственичка..
Благоевградчани почетоха Деня на Св. Харалампи. Десетки миряни донесоха още вчера бурканчета с мед, които тази сутрин бяха подредени в църквата „Въведение Богородично“ в старинния квартал „Вароша“. От години бурканчетата с мед се подреждат под формата на кръст, а до тях греят свещички, запалени за здраве и благоденствие. Вярващи в силата на..
Професионалната гимназия по селско стопанство "Свети Климент Охридски“ в Кюстендил организира „Седмица на лозаря”. Инициативата ще се проведе от днес до 14 февруари. Програмата включва провеждането на открит урок на тема "Размножаване на лозя“ и практика по резитба на лозя в опитното стопанство на гимназията. Лекция на тема "Основи на резитбата на..
Започна набирането на творби за участие в осемнадесетото издание на конкурса "Пролет върху листа". Той се организира от Община Кюстендил и е утвърден форум на детското творчество, радващ се на много широка популярност в цялата страна. Детските творби се приемат до 21 март на адреса на отдел "Култура и духовно развитие“ към Община Кюстендил –..