Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Дупница показва изложба „Цветно мечтание” на художничката Ралица Денчева

Как се подготвя изложба в институция и как публиката може да бъде въвлечена в изкуството демонстрира  в Община Дупница на живо проект „100% България – докосни изкуството” на Арт Виза България с подреждането на изложба „Цветно мечтание ”. 

Гост-художничката Ралица Денчева от София подреди под любопитните погледи на жители на Дупница в приемния ден на кмета – инж. Методи Чимев, 26 живописни маслени платна на етажа на кметския екип. Изложбата привлече и ценители на изкуството, които дойдоха заради авторката и вече заявиха интерес за откупки.

Изложбата бе открита от зам.-кмета на община Дупница – Крум Милев. 

Изложбата ще бъде достъпна за граждани и гости на общината до 29 май 2015 г.

Авторката Ралица Денчева се стреми чрез българската шевица и фолклорни елементи да пренесе специфичния балкански уют и топлина в повечето свои творби. "За мен красотата е най-явното и най-видимото проявление на доброто в човека и на божественото дори. Това е и един вид духовна хармония, любов. Това което искам да покажа с изложба „Цветно мечтание” е какво може да направи любовта…каква е нейната сила… През цветята, които са любими мои мотиви, аз напомням на хората за привременността на живота и ценността на всеки миг - тук и сега. И хората са като цветята – колкото и да са богати и щастливи, в ден момент увяхват и си отиват от този свят. А чрез образите и портретите, които рисувам, се опитвам да достигна до душата на човека и се опитвам да го успокоя, че привременност, всъщност е условно понятие на материята, а душата е вечна благодарение на любовта и божествената искра, която е във всеки от нас… ”- споделя художничката Ралица Денчева.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера в Благоевград! „Отражения“ на сцената на Драматичен театър „Никола Вапцаров“

Театралната школа към Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград тази вечер от 17:00 часа, представя спектакъла „Отражения“, на Голяма сцена. Постановката е дело на ръководителя на школата Теодор Куков по оригинални текстове, създадени с помощта на изкуствен интелект (ChatGPT). „Силно се надяваме, зрителите когато дойдат да гледат довечера, да..

публикувано на 03.05.25 в 15:19

Нова спортна площадка в Петрич

Приключи изпълнението на строителните дейности за нова спортна площадка на СУ „Никола Вапцаров“ в Петрич.  Проектът се изпълни след кандидатстване и получено одобрение по Национална програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони 2021 – 2027 година.  Програмата е на МОН.  Новата спортна площадка на СУ „Никола..

публикувано на 03.05.25 в 15:08

Христо Стоичков: Дисциплината в спорта и в училище е най-важна!

Спортният талант е едно, но най-важно за подрастващите е дисциплината и в спорта, и в училище, под това мото мина срещата  с фенове и медии на Христо Стоичков в град Сандански. По случай 100 години футбол в Сандански и 31 години от историческото лято на Мондиал '94, община Сандански посрещна футболната легенда, който заедно с кмета Атанас Стоянов..

публикувано на 03.05.25 в 14:59
Снимката е илюстративна.

Слабо земетресение в района на Симитли

Слабо земетресение с магнитуд 2.3 по Рихтер е регистрирано малко преди 22 часа снощи в района на Симитли, съобщават от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Земният трус е регистриран на 6.7 км северно от Симитли.  

публикувано на 03.05.25 в 09:22

Предимно слънчево време

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но вероятността за валежи е малка. Вятърът ще е слаб, ще се ориентира от юг-югоизток. Максималните температури ще са между 23° и 28°.

публикувано на 03.05.25 в 07:36

Социалистите в Перник преизбраха Кирил Леонов за областен председател на БСП

Социалистите в Перник преизбраха Кирил Леонов за областен председател на БСП Кандидатурата му е била единствена и е одобрена с пълно единодушие от членовете на Областния съвет.  Преизбраният председател определи гласуваното му доверие като сигнал за добрата работа през периода, в който е оглавявал партията.  Основната цел пред областната партийна..

публикувано на 02.05.25 в 17:17

Улица в Благоевград вече носи името на поета Борислав Владиков

Със специален ритуал от днес улица в кв. „Еленово“ в Благоевград вече носи името на Борислав Владиков – поет, публицист, драматург, общественик.  В негова памет е поставена информационна табела със снимка на поета.  Монтирани са и пет указателни табели.  Събитието бе официално открито от зам.-кмета на община Благоевград Станислав..

публикувано на 02.05.25 в 14:48