Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От църковното настоятелство в Разлог предлагат предметът „Религия“ да се изучава като факултативна дисциплина в училище

Като факултативна дисциплина да бъде изучаван от учениците от четвърти до седми клас предмет „Религия” предлагат членове на църковното настоятелство в Разлог. За да се вземе предвид мнението на родители и учители от началото на септември ще бъде проведено допитване, като ще се сондират позициите и на общинските органи по образование. Инициаторите на идеята от църковното настоятелство в Разлог обещават предметът да бъде изучаван и поднесен по интересен и атрактивен начин на децата, така че освен да завоюва вниманието им, да предизвика траен интерес. „Идеята е в тези факултативни часове да се изучават не само някои от каноните на православието, но и други религии, но преди всичко да се формира в децата от ранна възраст отношение на толерантност, разбиране и търпимост към всички религии и етноси”, коментира отец Димитър от Разлог. Ще бъде използван полезният опит и добрата практика на градове като Пловдив, Русе и Бургас, където във всички училища вече две години върви изучаването на богословската дисциплина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Волейболни мачове в Разлог от Общинските ученически игри 2024/2025

Община Разлог проведе волейболни мачове-част от Общинските ученически игри 2024/2025. Двубоите се изиграха в спортна зала „Септември“, град Разлог между училищните отбори към ОУ “Никола Парапунов”, СУ “Братя Петър и Иван Каназиреви”, ОУ “Св. Паисий Хилендарски”, село Баня, ОУ “Св. св. Кирил и Методий”, село Бачево и ОУ „Неофит Рилски”, село Горно..

публикувано на 11.02.25 в 15:42

Ремонтират асфалтовата настилка в двора на МБАЛ Благоевград

Община Благоевград започна текущ ремонт на асфалтовата настилка в двора на МБАЛ, фрезоват се и се асфалтират проблемните участъци по всички алеи. През миналата година бяха ремонтирани стълбите и бяха монтирани парапети и рампи пред поликлиниката, с което бе улеснен достъпът на пациентите до здравни услуги.  Действията са в резултат от..

публикувано на 11.02.25 в 15:29

Къщичка на любовта отвори врати в Благоевград

Къщичка на любовта в Градската градина отвори врати в навечерието на 14 февруари в Благоевград. По повод най-романтичния ден от годината тя ще посреща жители и гости на града украсена в тематична декорация с трон на любовта, плюшени мечета и красиви светлини, потапящи влюбените двойки в празничната атмосфера. Всички желаещи могат да се потопят в..

публикувано на 11.02.25 в 14:32
Радослав Червенков /третият от ляво надясно/

„Възраждане“ Перник иска събаряне или продажба на изоставен блок

Недостроен и изоставен жилищен блок в пернишкия квартал „Хумни дол” да бъде продаден или съборен, настоява местната структура на „Възраждане”. В противен случай ще има протест и пътни блокади, които „Възраждане” ще подкрепи, каза на пресконференция председателят на партията в Перник Радослав Червенков. Проблемната жилищна кооперация е сторена на частни..

публикувано на 11.02.25 в 13:55

Кметът Байкушев предлага разкриване на нова междуселищна автобусна линия

Разкриване на нова междуселищна автобусна линия Благоевград - Дъбрава предлага на Общински съвет кметът Методи Байкушев. Новата линия ще бъде част от общинската транспортна схема и има за цел да осигури по-достъпна среда. Проектите на новите маршрутни разписания по междуселищна линия Благоевград - Дъбрава са както следва: - Автобусна..

публикувано на 11.02.25 в 12:31

Художници водолеи откриват изложба в Перник

Художници водолеи откриват изложба в пернишката галерия „Кракра”. В експозицията са представени 23 творби на 12 автори. Всички те са родени под знака на водолея. Изложбата е ежегодна. Идеята за нея се е родила преди около 30 години, когато членовете на гилдията в града установили, че са най-многобройни в сравнение с всички останали зодии. Председателят..

публикувано на 11.02.25 в 12:25

НОИ: Средният осигурителен доход за 2024 г. е 1655 лв.

Средният осигурителен доход от 1-ви януари до 31-ви декември миналата година е 1655,5 лева, отчете Националният осигурителен институт. Спрямо 2023 година ръстът е от близо 210 лева. Показателят се взема предвид при ежегодното осъвременяване на пенсиите от 1-ви юли, което се извършва по т.нар. Швейцарско правило.  Припомняме, че процентът на..

публикувано на 11.02.25 в 11:41