Вечер на Пиацола ще представи Камерна опера на открито на площад "Македония" в Благоевград.
Концертът е на 29 септември 2015 г.(вторник), от 18.00 часа. Публиката ще се докосне до вечната история за любов, страст и раздяла, в септемврийската вечер чрез изпълненията на оркестъра на Камерна опера Благоевград с гост-диригент Алехандро Дуалдо, гост-солист - Матиас Гонзалес. Гостите са от Аржентина, вече са имали общи проекти с Камерна опера - Благоевград. С музиката на страстното и чувствено аржентинско танго и Астор Пиацола Камерна опера Благоевград ще пренесе публиката из потайните улички на Буенос Айрес.
Астор Пиацола е известен като големия обновител на аржентинското танго. Започва да учи да свири на бандонеон от осемгодишен, за да се превърне в един от най-вдъхновените изпълнители на този инструмент. През 1939 г. влиза в състава на един от най-славните танго оркестри за всички времена, този на Анибал Тройло. С творбата си "Буенос Айрес" от 1953 г. революционно съчетава бандонеона със симфоничен оркестър. Неговата собствена формация Октет Буенос Айрес, през 1955 г. слага началото на новата ера в тангото. Астор Пиацола е един от вдъхновителите и от изигралите най-важна роля в живота на популярния китарист Ал Ди Меола, който издава албуми с творчеството на Пиацола.
Днес отбелязваме 122 години от гибелта на Гоце Делчев, водач и идеолог на българските Македоно-Одрински революционни комитети, известни по-късно като ВМОРО. Национален герой на България, който жертва живота си за освобождението на българските територии, останали под османско владичество и присъединяването им към Родината. Със заупокойна..
Времето днес ще е слънчево. Около и след обяд над планинските райони в западната и централна част от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб до умерен юг-югозападен вятър. Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°.
Театралната школа към Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград тази вечер от 17:00 часа, представя спектакъла „Отражения“, на Голяма сцена. Постановката е дело на ръководителя на школата Теодор Куков по оригинални текстове, създадени с помощта на изкуствен интелект (ChatGPT). „Силно се надяваме, зрителите когато дойдат да гледат довечера, да..
Приключи изпълнението на строителните дейности за нова спортна площадка на СУ „Никола Вапцаров“ в Петрич. Проектът се изпълни след кандидатстване и получено одобрение по Национална програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони 2021 – 2027 година. Програмата е на МОН. Новата спортна площадка на СУ „Никола..
"Спортният талант е едно, но най-важно за подрастващите е дисциплината и в спорта, и в училище" - под това мото премина срещата с фенове и медии на Христо Стоичков в град Сандански. По случай 100 години футбол в Сандански и 31 години от историческото лято на Мондиал '94, община Сандански посрещна футболната легенда, който заедно с кмета Атанас..
Слабо земетресение с магнитуд 2.3 по Рихтер е регистрирано малко преди 22 часа снощи в района на Симитли, съобщават от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Земният трус е регистриран на 6.7 км северно от Симитли.
Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но вероятността за валежи е малка. Вятърът ще е слаб, ще се ориентира от юг-югоизток. Максималните температури ще са между 23° и 28°.