Стартират първите Работилници за родители в Благоевград по методика, разработена от световни експерти на Unicef, в които родителите работят над себе си, за да разбират по-добре своите деца. Идеята е чрез интерактивни методи и обучения да се подпомогнат родителите на деца до 4-годишна възраст да станат по-уверени при отглеждането на своите наследници.
Инициативата е напълно безплатна и се осъществява в рамките на проекта „Да пораснем заедно“ по Програмата за подкрепа на НПО в България.
„Надяваме се Работилницата за родители да се превърне в място, където родителите да свалят стреса и напрежението, като се събират и споделят своите потребности, както и добри практики в отглеждането и възпитанието на децата” – обясни Силвия Митева, психолог и координатор на инициативата в Благоевград.
“Сесиите ще се провеждат веднъж седмично по два часа в продължение на три месеца. Програмата използва методите на групова работа. Състои се от 12 тематично и концептуално свързани семинари, които се водят от специално подготвен екип от специалисти – психолози и социални работници. Чрез интерактивни методи и споделяне родителите ще получават знания, умения и нагласи, които да укрепят техния капацитет да се справят с изискванията на средата и да отговорят на нуждите на детето в интелектуално, социално, емоционално и физическо отношение”, подчерта Вера Павлова – социален работник.
Работилниците за родители ще бъдат две, с групи от по 18 родители. Лекциите на едната група ще се провеждат всеки четвъртък от 16 часа в Младежки дом-Благоевград, а на втората – всеки понеделник от 16 часа в Целодневна Детска Градина N:10 "Мак" - Благоевград.
В различните работилници, секции и публични форми на проекта родителите в неформална среда ще могат да обменят информация, знания, умения и подкрепа в присъствие на специалисти.
Родителите могат да се запишат за участие в обученията на телефон 0887/ 331-832 – Силвия Митева (координатор). Силвия Митева можете да чуете от звуковия файл.
„Кривият тунел“ в Кресненското дефиле е ремонтиран. Вече е осветен. Подновена е пътната настилка. Съоръжението е пребоядисано. Маркировката е подновена. Това съобщи на брифинг днес главен инспектор Сергей Алексов, началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Благоевград. Сменени са разделителните елементи през Кресненското дефиле, т.н. колчета. АПИ..
Възрастна жена е пострадала при пожар в къща в Перник. Инцидентът е станал в късния следобед вчера, съобщават от пресцентъра на ОДМВР- Перник. На подадения сигнал реагирали незабавно и локализирали пламъците два екипа пернишки огнеборци. Засегнати от пожара са техника и мебели, опушени са и стените на жилището. Пострадала е 85-годишна жена собственичка..
Благоевградчани почетоха Деня на Св. Харалампи. Десетки миряни донесоха още вчера бурканчета с мед, които тази сутрин бяха подредени в църквата „Въведение Богородично“ в старинния квартал „Вароша“. От години бурканчетата с мед се подреждат под формата на кръст, а до тях греят свещички, запалени за здраве и благоденствие. Вярващи в силата на..
Професионалната гимназия по селско стопанство "Свети Климент Охридски“ в Кюстендил организира „Седмица на лозаря”. Инициативата ще се проведе от днес до 14 февруари. Програмата включва провеждането на открит урок на тема "Размножаване на лозя“ и практика по резитба на лозя в опитното стопанство на гимназията. Лекция на тема "Основи на резитбата на..
Започна набирането на творби за участие в осемнадесетото издание на конкурса "Пролет върху листа". Той се организира от Община Кюстендил и е утвърден форум на детското творчество, радващ се на много широка популярност в цялата страна. Детските творби се приемат до 21 март на адреса на отдел "Култура и духовно развитие“ към Община Кюстендил –..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свои покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при гоненията..
Грипната епидемия се прекратява от днес /10 февруари/ и присъствените учебни занятия се възстановяват. От обявяването на епидемията на 30 януари досега учебният процес в Пернишка област се провеждаше дистанционно. За периода, в който действаха противоепидемичните мерки, заболеваемостта е намаляла два и половина пъти и е под 100 на 10 000 души,..