Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Благоевград се проведе Шестата поред конференция от Националната кампания под мотото: „Насилието над жените: Да отворим очи и нарушим мълчанието!“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заместник председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата Мария Габриел организира в Благоевград шестата поред конференция отНационалта кампания под мотото: „Насилието над жените: Да отворим очи и нарушим мълчанието!“.

Инициативата е израз на идеята на Мария Габриел и Жени ГЕРБ за мащабна кампания срещу насилието над жените с цел повишаване чувствителността и информираността на обществото към този сериозен проблем и по-силно ангажиране на отговорните институции.

Голямата цел е България да подпише и ратифицира Истанбулската конвенция - това е документът, който позволява защита на жертвите, свързвайки цялата система – от правосъдие и полиция до даването след това на алтернатива за тези жени. Основната посока на поредицата конференции, е да обединят ангажираните институции и неправителствения сектор, да се очертаят предизвикателствата и да се изведат препоръки за по-решителни действия за елиминиране на насилието над жените.

Кметът на Благоевград Атанас Камбитов подчерта, че насилието над жени и деца е сред най-уродливите форми на насилие. Той обяви намерението на община Благоевград да осигури средства и база за създаването на кризисен център за жертви на насилие, тъй като към момента в цяла благоевградска област такъв няма.

Специално участие в конференцията взеха председателят на Правната комисия в Народното събрание Данаил Кирилов и зам.-председателят на Комисията по култура и медии и председател на НИС на ЖГЕРБ Ирена Соколова. Те разгледаха въпроса от законодателна гледна точка, подчертавайки постигнатото (като наскоро гласувания на първо четене закон за равенството между половете), както и оставащите предизвикателства.

Много силен елемент на кампанията са мъжете-посланици във всеки един град, в който се провеждат конференциите. В Благоевград лица са кметът на Благоевград д-р Атанас Камбитов и шесткратният европейски и вицесветовен шампион по таекуондо Тодор Козладеров. Двамата отправиха силни послания за пълно отричане и непримиримост към насилието над жените с призив към мъжете да бъдат ревностни защитници на техните права.(Чуйте звуковия файл)   





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Неделя месопустна е

Днес е Неделя месопустна или Месни заговезни.  Празнува се винаги в неделя, 8 седмици преди Великден.  От този ден до края на Великите пости са забранени месото и месните продукти . През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Денят се нарича  Неделя Месопустна, защото е..

публикувано на 23.02.25 в 08:22

Жълт код за ниски температури и за днес

Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..

публикувано на 23.02.25 в 08:19

В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници

За 29 места ще се  борят 239 кандидати, издигнати от 8 партии и 6 коалиции, две от които местни. 71 са секционните комисии, над 500 са членовете в тях. В последната седмица преди местния вот бяха направени 130 смени в състава на комисиите, като половината от тях са на председатели, заместник-председатели и секретари. Сред основните причини за..

публикувано на 23.02.25 в 07:01
Даниел Митов

Няма да бъде оставено без последици поредното посегателство и агресията срещу полицаите, каза Даниел Митов

Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва. Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на..

публикувано на 22.02.25 в 16:39

10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане"

Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото.  По-рано участващите в демонстрацията заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и се опитаха да подпалят вратата. От полицията съобщиха, че има и арестувани. 

публикувано на 22.02.25 в 16:17

Четиринадесет претендентки за новата девойка "Кюстендилска пролет"

Новата девойка "Кюстендилска пролет" ще бъде избрана на 15 март в Кюстендил. Претендентките за титлата през тази година са 14, колкото бяха и през 2024 година.  Традицията по тържествено посрещане на пролетта в града датира от древни времена, припомниха от общинския отдел "Култура и духовно развитие". През тази година конкурсът ще се състои за 58-и..

публикувано на 22.02.25 в 11:16

Избори в Сандански

Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са  преминали обучение  за провеждане на нов избор за общински  съветници, който е насрочен за утре, 23 февруари.  130 са направените смени в състава на секционните комисии, а основна причина  за отказите е по-малкото заплащане.  Редовните  избори за общински съветници в Сандански бяха..

публикувано на 22.02.25 в 11:13