Общински съвет - Благоевград прие План за противодействие на тероризма на територията на общината. Точката беше предложена за гласуване от кмета на града д-р Атанас Камбитов, след решение на Министерски съвет и във връзка с Националния план за противодействие на тероризма. Целта е да бъде осигурена постоянна и адекватна политика за защита на гражданите на територията на общината.
Планът включва координиране на действията на компетентните органи при повишени нива на заплаха от терористична дейност. Той предвижда комплекс от мерки , фокусирани върху превенцията и защита на населението от терористични атаки.
В Плана е предвидено изграждане и поддържане на система за наблюдение и охрана в застрашени обекти от терористични актове, поддържане в постоянна готовност на сили и средства за действия, както и обучение на органите за ръководство на силите и населението за действие при извършване на терористично нападения.
Мерките предвидени в Плана за действие са насочени най-вече към места, където се събират големи групи хора. В това число влизат стадион „Христо Ботев“ в Благоевград, както и големите търговски обекти.
В Сандански отново ще избират общински съветници, след като резултатите от редовните избори в края на 2023 година бяха касирани. Предизборната надпревара вече се превърна в ожесточена битка за гласове, в която основен аргумент отново са парите. Местни политически лидери обвиниха полицията и прокуратурата, че не правят нищо, за да спрат платения и..
Тържественото отбелязване на 153 години от рождението на Гоце Делчев в Благоевград започна с приемане на почетния караул. Церемонията в знак на почит към една от най-светлите личности в родната история събра в сърцето на областния център на Пиринско десетки признателни граждани и представители на институции. Те сведоха глава пред живота и делото..
Кът на традициите, изграден в кметството в село Брежани, разказва за живота в миналото. В него се съхраняват парченца история – на селото, на семействата, на делника и празника. Разположен в голямо помещение на първия етаж на кметството, целта на Къта на традициите е да разказва на младите хора за бита и традициите, завещани от предците ни. Тук може..
Трънското туристическо дружество организира изкачване на връх Драговски камик, който е популярен сред местното население и туристите и като Трънският Матерхорн, по нетрадиционен маршрут. Походът ще премине през Ждрелото на река Ерма и тунела под Жилав камик и ще продължи към селата Богойна и Банкя. По време на прехода ще бъдат посетени Врабчанският..
Загасен е пожарът, който възникна рано сутринта в неделя на сметището за битови отпадъци край кюстендилското село Радловци. Повече от две денонощия на място работиха екипи на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил, както и техника на общинското предприятие "Чистота". Няма данни за опасност за хората и за..
Окръжен съд – Кюстендил, заедно с районните съдилища в Дупница и Кюстендил стартира кампания – обръщение към учениците „Да не се нападаме! Да си помагаме!“. Тя е провокирана от множество творби, на участници в Областния ученически конкурс „В страната на Справедливостта 2024 г.“, в които се засягат теми като: Агресия, Тормоз в училище, Домашно насилие...
Отбелязваме Световния ден за борба с рака. Мотото на деня за периода 2025-2027 г. е: "Уникални и единни", като акцентът е върху грижата в здравеопазването, насочена към хората и техните лични истории, поставени в центъра на дискусията, съобщава БТА. Денят се отбелязва от 2000 г. по инициатива на Международния съюз за борба с рака съгласно чл. 10 на..