Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местните депутати гласуваха да бъде избран оператор на Асоциацията по ВиК за областта


На извънредната сесия днес на Общинския съвет Благоевград местните депутати гласуваха да бъде избран оператор на Асоциацията по ВиК за областта. С 37 гласа „за“ се одобри оператор да бъде благоевградското водоснабдително дружество.

  Участието на  ВиК дружествата от областта в Асоциацията ще е условието за достъп до евросредства за подобряване на ВиК инфраструктурата, заяви на сесията кметът д-р Атанас Камбитов.

За съжаление не е изпълнено условието за консолидация между всички ВиК дружества на територията на областта“ , заяви кметът Камбитов и уточни, че четири общини Петрич, Сандански, Струмяни и  Кресна не участват в асоциацията, а това „дискриминира“ община Благоевград и я лишава от евросредства за подобряване на инфраструктурата.

  Ако тези общини решат в по-късен етап да се включат в Асоциацията по ВиК-Благоевград, няма да да има решение, защото  сроковете за кандидатстване по европейските програми ще са изтекли, а времето „безвъзвратно загубено“,  категоричен бе градоначалникът д-р Атанас Камбитов.

Към темата с въпрос към кмета Камбитов се обърна общинския съветник Владимир Елезов, който попита  дали е възможно  благоевградското ВиК да бъде общинско, след като към момента  се губят средства, заради други общини. (чуйте звуковия файл)




  „Абсолютно никакъв шанс няма ВиК Благоевград да стане общинско. Няма  и ред  по който със закон да се задължи Общинския съвет да гласува и промени собствеността на дружеството.“  - отговори кметът д-р Атанас Камбитов и поясни, че изискванията на ЕС са да има Асоциации по ВиК и те да бъдат субсидирани по европроектите. (чуйте звуковия файл)




  На извънредната сесия днес благоевградските местни депутати  приеха още да бъдат отпуснати и средства, в размер на пет и седем хиляди лева, за спортните клубове по бокс и хандбал  „Пирин“ и „Интер“, в които безплатно се обучават деца.

  Съветниците  гласуваха единодушно „за“ Регионалният исторически музей Благоевград да участва по Програма за трансгранично сътрудничество „Гърция- България“ и също общината да се включи в кампанията „Дари празник на баба и дядо“.

Репортаж на Агнес Манова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитализация и AI: Акцент на Световния ден за безопасност и здраве при работа

Революционизиране на здравето и безопасността: Ролята на изкуствения интелект и дигитализацията на работното място“ е акцентът на Световния ден за безопасност и здраве при работа за 2025 г. Ежегодно на 28 април от Международната организация на труда (МОТ) фокусират вниманието на световната общественост върху конкретен проблем на работното място...

публикувано на 28.04.25 в 15:48

Безплатни консултации в международния ден на загиналите при трудови злополуки

С безплатни консултации за граждани в Благоевград отбелязват международния ден на загиналите при трудови злополуки. Представители на инспекцията по труда и на КНСБ консултират граждани по въпроси, касаещи трудовото законодателство.  Консултациите започнаха в 9.30 ч. и ще продължат до 17 ч. Те се провеждат в новооткритата приемна на КНСБ на..

публикувано на 28.04.25 в 14:53

Областният управител на Кюстендил проведе работна срещна с депутати

Проблемите и предизвикателствата пред Кюстендилска област бяха обсъдени на работна среща между областният  управител Методи Чимев и народните представители от региона. На срещата областният управител  настоя за обединяване на усилията между институциите, за да могат да се реализират полезни проекти и да се решат поне част от проблемите, стоящи на..

публикувано на 28.04.25 в 14:13

Митрополит Серафим освети нов параклис в Симитли

Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим освети на Томина неделя, точно седмица след Великден, новия параклис в Цветановска махала на кв. „Ораново“ в Симитли. Тържественото освещаване на малкия храм събра множество хора, които изпълниха пространството пред параклиса. Митрополит Серафим бе посрещнат със звъна на камбаната..

публикувано на 28.04.25 в 12:35
Борислав Владиков

Преименуват улица в Благоевград на името на Борислав Владиков

На 2 май от 11.00 часа ще се проведе ритуал по официалното преименуване на ул. „Хан Омуртаг“ в Благоевград на името на поета, публицист, драматург и общественик Борислав Владиков. Събитието ще се състои на тревната площ пред новата информационна табела на ул. „Борислав Владиков“ в кв. „Еленово“. В негова памет ще бъдат монтирани пет указателни..

публикувано на 28.04.25 в 11:15

Благотворителна кампания за абитуриенти в нужда в Дупница

Благотворителна кампания за абитуриенти в нужда организира Младежкият център в Дупница.  Инициативата е под надслов “От младежи за младежи”. Екипът на центъра призовава младите хора, наскоро празнували дипломирането си, да дарят своите бални рокли или костюми на дванайсетокласници, които не могат да си позволят нови. “Целта ни е да насърчаваме..

публикувано на 28.04.25 в 10:49

Мъжът, причинил смъртта на млада жена при катастрофа, остава в ареста

Окръжната прокуратура в Кюстендил е предприела действия по разследване по образувано досъдебно производство за пътнотранспортно произшествие с умишлено причиняване на смърт. В качество на обвиняем по делото е привлечен 26-годишен мъж, който на 26 април, на общински път в района на с. Горна Гращица, област Кюстендил, при управление на лек автомобил, е..

публикувано на 28.04.25 в 10:38