Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкриват „Център за обществена подкрепа“ в Благоевград

Снимка: архив

По предложение на кмета д-р Атанас Камбитов предстои да бъде изграден „Център за обществена подкрепа“ в Благоевград. Създаването на новата социална услуга беше гласувано по време на редовна общинска сесия. Центърът ще се помещава в сградата на Дома за деца лишени от родителски грижи, а разкриването на услугата се финансира от държавата. "Център за обществена подкрепа" е комплекс от социални услуги, които ще бъдат предоставяни на обществото. 

 Основните функции на Центъра са в него да се обучават специалисти, работещи в социалните звена, както и да бъде оказвана помощ на хора със специфични проблеми от страна на психолози и психотерапевти. Разкриването на подобна социална услуга се налага след идентифициране на потребности в обществото. „Център за обществена подкрепа“ ще бъде с капацитет 40 места, като в него ще работят осем служители. 

В момента в община Благоевград се предоставят общо 23 социални услуги, които задоволяват потребностите на голяма част от уязвимите групи на населението, а разкриването на новата социална услуга е с цел да се отговори максимално ефективно на заявените нужди на жителите. Община Благоевград води целенасочена политика в посока създаване на необходимите условия за хора със специфични нужди, пишат в прессъобщението от Община Благоевград и допълват, че сред приоритетите на Общината са разработването, както на нови социални услуги, така и предоставяне на такива, насочени към коригиране на негативните поведенчески модели, семейно консултиране и реинтеграция на деца, напускащи социалните институции.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Напрежение в Сандански преди извънредните избори за общински съветници

В Сандански отново ще избират общински съветници, след като резултатите от редовните избори в края на 2023 година бяха касирани. Предизборната надпревара вече се превърна в ожесточена  битка за гласове, в която основен аргумент отново са парите. Местни политически лидери обвиниха полицията и прокуратурата, че не правят нищо, за да спрат платения и..

публикувано на 04.02.25 в 13:45

Цветя за Гоце в Благоевград

Тържественото отбелязване на 153 години от рождението на Гоце Делчев в Благоевград започна с приемане на почетния караул.  Церемонията в знак на почит към една от най-светлите личности в родната история събра в сърцето на областния център на Пиринско десетки признателни граждани и представители на институции. Те сведоха глава пред живота и делото..

публикувано на 04.02.25 в 13:33

Кът на традициите в Брежани разказва за живота в миналото

Кът на традициите, изграден в кметството в село Брежани, разказва за живота в миналото. В него се съхраняват парченца история – на селото, на семействата, на делника и празника. Разположен в голямо помещение на първия етаж на кметството, целта на Къта на традициите е да разказва на младите хора за бита и традициите, завещани от предците ни. Тук може..

публикувано на 04.02.25 в 12:15

Туристи изкачват връх Драговски камик по нетрадиционен маршрут

Трънското туристическо дружество организира изкачване на връх Драговски камик, който е популярен сред местното население и туристите и като Трънският Матерхорн, по нетрадиционен маршрут.  Походът ще премине през Ждрелото на река Ерма и тунела под Жилав камик и ще продължи към селата Богойна и Банкя. По време на прехода ще бъдат посетени Врабчанският..

публикувано на 04.02.25 в 11:27

Загасиха пожара на сметището край Кюстендил

Загасен е пожарът, който възникна рано сутринта в неделя на сметището за битови отпадъци край кюстендилското село Радловци. Повече от две денонощия на място работиха екипи на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил, както и техника на общинското предприятие "Чистота".  Няма данни за опасност за хората и за..

публикувано на 04.02.25 в 11:22

Кампания против тормоза в училище

Окръжен съд – Кюстендил, заедно с районните съдилища в Дупница и Кюстендил стартира кампания – обръщение към учениците „Да не се нападаме! Да си помагаме!“. Тя е провокирана от множество творби, на участници в Областния ученически конкурс „В страната на Справедливостта 2024 г.“, в които се засягат теми като: Агресия, Тормоз в училище, Домашно насилие...

публикувано на 04.02.25 в 11:06

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

Отбелязваме Световния ден за борба с рака. Мотото на деня за периода 2025-2027 г. е: "Уникални и единни", като акцентът е върху грижата в здравеопазването, насочена към хората и техните лични истории, поставени в центъра на дискусията, съобщава БТА. Денят се отбелязва от 2000 г. по инициатива на Международния съюз за борба с рака съгласно чл. 10 на..

публикувано на 04.02.25 в 11:03