Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Перник обсъждат оздравителния план на общината

Изготвеният от община Перник оздравителен план ще бъде подложен на общественото обсъждане днес. Заради натрупан огромен дълг и недостатъчните собствени приходи, Перник е включен в списъка на общините в страната, които трябва да стартират задължителни финансово оздравителни процедури. Целта на оздравителния план е да се очертаят пътищата и да се идентифицират възможните мерки за излизане на Перник от категорията на финансово затруднените общини.

С предложените мерки за стабилизиране на финансовото състояние се цели оптимизацията на разходите да бъде за сметка на неефективни дейности, без драстично да се влияе върху качеството на живот в общината. Оздравителният план ще бъде в сила три години, като очакваният фискален ефект от заложените в него мерки за целия период, сред които и редуциране на разходите за заплати, възлиза на 10,2 млн. лв. Всички средства ще бъдат използвани за погасяване на просрочени задължения, както и за връщане на предоставените безлихвени заеми. В проектоплана изрично е подчертано, че изпълнението на заложените в него намерения, свързани основно с намаляване на просрочените задължения и намаляване на разходите за глоби, санкции и наказателни лихви е възможно само и единствено при хипотезата, че министърът на финансите одобри отпускането на нов временен безлихвен заем на общината.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

БАНСКО ПОЧЕТЕ НАЦИОНАЛНИЯ ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИЯ

Днес в сърцето на Пирин планина Банско развя българския трибагреник в чест на 147 години от Освобождението на България.  ,,Този ден не е просто историческа годишнина – той е символ на българския дух, на народната воля за свобода и справедливост. Днес, когато живеем в суверенна и европейска България, трябва да помним миналото, но и да градим..

публикувано на 03.03.25 в 15:40

Перник отбеляза националния празник 3-ти март

С тържествено честване Перник отбеляза националния празник 3-ти март. Десетки перничани и гости, сред които областният управител Людмил Веселинов, зам.-кметът на Перник Стефан Кръстев и народни представители, почетоха подвига на героите, борили се за свободата на България.  „Трети март не е обикновен празник, а въплъщение на едно начало, възкресение на..

публикувано на 03.03.25 в 15:36

Кюстендилци отбелязаха 3- ти март

Кюстендил отбеляза днес тържествено 147 години от Освобождението на България. Празникът започна с издигане на националния трибагреник на сцената на площад "Велбъжд" , при паметника "Булаир", където по-късно бяха положени венци и цветя в знак на признателност към загиналите за сбоводата на България.   В тържествената церемония участие взе почетен..

публикувано на 03.03.25 в 12:37

3 март в Благоевград

С редица тържествени мероприятия Благоевград отбелязва147 години от Освобождението на България.  Честванията по повод Националния празник започнаха в 09.00 часа в двора на храм „Въведение Богородично“ с полагане  на цветя пред паметната плоча на майор Иван Павлович Орлински и панихида за загиналите за свободата.  Програмата продължи с ритуал по..

публикувано на 03.03.25 в 11:19

Започва Великият пост

За православните християни започва Великият пост. От 3 март до 20 април или общо 7 седмици вярващите се въздържат от определени храни, мисли и дела.  Великият пост е време на посвещаване на човекa на Бог по примера на Христос, който е прекарал 40 дни в пустинята в пост и подготовка за своята мисия.  Постите са създадени не толкова, за да се лишават..

публикувано на 03.03.25 в 09:44

Предимно слънчево време

Днес през по-голямата част от деня и над по-голямата част от страната ще има значителна ниска и средна облачност. След обяд облачността от запад ще започне да намалява и през нощта срещу вторник над цялата страна ще се изясни. Само на отделни места ще превали слабо - дъжд и сняг. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°.

публикувано на 03.03.25 в 09:17

Честит Трети март!

Днес честваме 147 години от Освобождението на България – ден, в който почитаме саможертвата и подвига на героите, извоювали нашата свобода. Трети март е символ на българския дух, на силата и единството, които ни правят народ с велика история. Нека помним делото на предците ни и носим гордо българското знаме в сърцата си! Честит..

публикувано на 03.03.25 в 08:00