В рамките на Европейските дни на наследството 2016, в Банско предстои откриване на изложба „И ние бяхме деца. Писателите като хлапета”. Изложбата, резултат от обединените усилия и талант на Националния литературен музей – София и Исторически музей – град Попово, представя играчки и вещи, които са свързани с бита, възпитанието и обучението на децата от края на 19-и и началото на 20-и век. Постерите, посветени на Алеко Константинов, Пейо Яворов, Дора Габе, Калина Малина, Змей Горянин, Йордан Стратиев, Светослав Минков и др., ни връщат в годините на тяхното детство, а след това ни препращат във времето на творческата им зрялост, когато написват чудесните си стихове и разкази за деца. Наред с тях могат да се видят и оригинални илюстрации към детски издания на художниците Илия Бешков, Вадим Лазаркевич, Никола Тузсузов. Авторите на изложбата са погледнали на детския свят от различни посоки, закачливо ни намигат и ни канят да се върнем в дните на своето детство. Поне за малко. Изложбата се открива днес от 17:30 ч. в Дома на изкуствата – гр. Банско и ще гостува до края на месец септември. Входът е свободен.
Товарен влак е блъснал автомобил в района на село Влахи, община Кресна.Инцидентът е станал тази сутрин около 8:40 часа.Информацията потвърдиха от пресцентъра на Областна дирекция на МВР-Благоевград. По първоначална информация лекият автомобил е пресякъл прелеза при спусната бариера при което товарният влак пътуващ от София към Кулата блъска..
Движението от км 147 до км 153 на АМ "Струма" в участъка Сандански – Ново Делчево е необходимо да се извършва с повишено внимание и съобразена скорост, поради мъгла с видимост под 100 метра. Това съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура".
Сирница или Сирни Заговезни е последният голям празник на зимата, според старите български обичаи. Отбелязва се всяка година 7 седмици преди Великден, винаги в неделя. Обредността на Сирница е подчинена на подготовката за великденския пост, който трае 49 дни. На Сирни Заговезни всички роднини се "прощават", като по-младите отиват у по-старите,..
Днес времето в страната ще се задържи облачно с валежи от дъжд. На отделни места във високите полета в Западна България дъждът ще се примесва със сняг. След обяд от северозапад валежите ще започнат да спират и облачността ще се разкъсва. Ще духа до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°.
Докато повечето европейски лидери застанаха на страната на украинския президент Володимир Зеленски веднага след срещата му с Доналд Тръмп и се обявиха в подкрепа на Киев, България излъчи противоречиви послания по темата. Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп Премиерът Росен Желязков публикува кратко послание на профила..
"Украйна, бъди смела, бъди силна! Ние сме с теб!", това написа премиерът Росен Желязков с своя профил в Х по повод срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, която завърши със скандал. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя да се проведе незабавна среща на върха между Съединените щати, европейските държави и съюзници, на която всички гледни точки..
С богата празнична програма община Благоевград отбелязва освен 1 март, и Деня на самодееца. Стартът бе даден точно в 11:00 часа на пл. „Георги Измирлиев“, където малки и големи посрещнаха Баба Марта. След като тя поздрави всички присъстващи и им завърза мартеница за здраве, децата от ФТА „Пиринче“, ДЮФА „Пиринска китка“, ФГ „Бисери“, ФГ..